reklamı kapat

Borsalardaki BTC Rezervleri 12 Ayın En Düşük Seviyesinde

Borsalardaki rezervlerin düşük olması, boğa piyasası sinyali olarak yorumlanıyor.
08:00
8 Haziran 2020

Glassnode’den elde edilen verilere göre, Bitcoin’in kripto para birimi borsalarındaki rezervleri 12 ayın en düşük seviyesinde bulunuyor. Bu düşük seviyeler, Coinbase’de çok büyük miktarda Bitcoin çekilmesi ile de çakışıyor.

6 Haziran’daki haberlere göre kripto para borsası Coinbase, Blockchain bilgi kolu olan Coinbase Analytics’deki verileri Internal Revenue Service (IRS) ve  the Drug Enforcement Agency’e (DEA) satabileceğini bildirdi. Bu haberin ardından çok fazla kullanıcı borsadaki fonlarını çekti. Dolayısıyla büyük bir çıkış yaşanmış oldu.

Kullanıcıların Tepkisi

Cointelegraph’ın haberine göre diğer tüm düzenlenmiş borsalar gibi Coinbase de ABD’deki müşterinizi tanıyın (KYC) politikalarına uyması nedeniyle bazı kullanıcı verilerini saklıyor.

Bununla birlikte haberlerin ardından borsadaki para çekme ya da BTC çekme oranlarının artması kullanıcıların, verilerinin tehlikeye girmesinden korkması nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini ortaya koyuyor.

Ancak tüm bu haberlerin ardından borsa, Coinbase Analytics‘in Coinbase’de yer alan herhangi bir kullanıcı verisini içermediğini ve sadece herkese açık kullanıcı verilerini kullanarak çalıştığını açıkladı. Çoğu Blockchain bilgi şirketi, yasadışı fon akışını takip edebilmek için güvenlik ihlalleri ve hack saldırıları gibi kötü amaçlı faaliyet gösteren ya da böyle bir riski olan cüzdanları izliyor. Coinbase Analytics de aslında böyle bir platform.

Öte yandan on-chain veriler,  yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirin borsalarda aklanmasını önlemek konusunda kritik bir öneme sahip. Örneğin, Chainalysis ve Cyphertrace gibi şirketler, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin şüpheli işlemlerinin hareketini aktif olarak gözlemlemek için genel Blockchain verilerini kullanıyor.

Açıklama İşlemleri Durduramadı

Coinbase tarafından yapılan açıklama, BTC’nin borsa cüzdanlarından çekilmesini durduramadı ve Whale Alert’e göre, birkaç milyon dolar Coinbase cüzdanlarından bilinmeyen cüzdanlara taşındı.

Öte yandan Mart 2020’den bu yana, Bitcoin’in kripto para borsalarından çıkışı sürekli arttı ve bu durum yatırımcıların, varlıklarını kısa vadede satma olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. Bazı analistler kripto para borsalarından çıkışların artmasının, BTC’nin orta ile uzun vadeli fiyat eğilimi için oldukça iyimser bir gösterge olduğuna inanıyor.

Bunların yanında tipik olarak, Bitcoin bir birikim aşamasına girdiğinde borsa rezervleri düşüyor. Örneğin, 2019’un başlarında BTC fiyatı yaklaşık 4.000 dolar civarında seyrediyordu ve 14.000 dolara ulaşmak için kademeli olarak yukarı doğru tırmanmaya başladığında, borsalardaki Bitcoin birikimi önemli ölçüde düştü.

Yapılan açıklamalara göre eğer borsalardaki Bitcoin miktarı yakın zamanda artmazsa bu durum, boğa piyasası sinyali olarak anılmaya başlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.