Boğa Sezonu Başladı Mı? Circle Yöneticisi ve 2023 Kripto Para Tahminleri!

Kripto paraları bundan sonraki süreçte neler bekliyor? Son yaşananlara bardağın dolu tarafından nasıl bakabiliriz?
17:30
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

En büyük altcoinlerden birinin yöneticisi 2023 yılına dair önemli tahminler paylaştı. Kripto paralar nereye gidecek? Bitcoin için artık düşüş bitti mi? Yatırımcıların ciddi kayıplar yaşamasına neden olan kaosun artık bu yıl sonu gelecek mi? Tüm bu merak edilenler ve daha fazlasıyla alakalı Circle CSO’su Dante Disparte’nin görüşlerini inceleyelim.

2023 Kripto Tahminleri

Geride bıraktığımız yıl yatırımcılar için en kötü dönemlerden biriydi. İflaslar, siber saldırılar, istismarlar ve yüz milyarlarca dolarlık kayıp 2022’yi unutulmaz kıldı. Ancak, kripto endüstrisinin paydaşları şimdi 2023’ü dört gözle bekliyor. Bu yılın hem finansal açıdan hem de sektörün piyasa algısı açısından kripto kışının verdiği zararı tersine çevireceğini umuyorlar. Circle’ın Baş Strateji Sorumlusu Dante Disparte, önümüzdeki yılın olumlu geçeceği görüşünü paylaştı. Disparate aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci stablecoini olan USDC’nin ihraççısı olan Circle oluşumunun küresel politika başkanıdır.

Dante Disparte kısa süre önce Dünya Ekonomik Forumu için kaleme aldığı makalede 2023 yılına dair olumlu görüşlerini paylaştı. Ona göre en kötü günler geride kaldı ve bizi daha kötü günler beklemiyor. Evet bu söz geçtiğimiz yıl “daha kötü günler bizi bekliyor” şeklindeydi. Ancak genel kanı artık değişmeye başlıyor.

Kripto Para Boğa Sezonu

Kripto kışı, blockchain teknolojisini “daha sağlam ellere” teslim ederek sektör için, geleceği için büyük bir kazanım getirebilir. Artık bir sonraki boğa sezonunda gerçekten fayda üreten ve başarılı olan projelerin hype yaşadığı günler görebiliriz. Bitcoin bugün 14 yaşına girdi ve yatırımcıların kriptoya giriş yılı itibariyle yaş ortalaması da artıyor. 2021 yılında bu piyasaya girenler artık gerçek bir boğa sezonu gördü ve daha eski dönemde piyasaya dahil olanlar çok daha fazla tecrübe edindi. Yani artık büyük kripto para topluluğunun önemli kısmı birçok açıdan bilinçlenmiş noktada.

Disparte, kripto sektörünün 2022’de karşılaşacağı zorlukları 2000 yılındaki ünlü Dot-com balonuyla karşılaştırdı. Disparte’ye göre, internet şirketlerinin hisselerinin sektör genelinde çökmesi, “daha dayanıklı” şirketlerin sektöre katılmasının önünü açtı. Tıpkı bunun gibi bir sonraki boğa sezonu katlanarak büyümenin devam ettiği bir dönem olacak. Üstelik artık anonim ekiplerden daha çok yüz milyarlarca dolarlık kurumsal aktörlerden bahsedeceğiz.

Disparate ayrıca, finansal hizmetler de dahil olmak üzere kilit geleneksel sektörlerde blockchain teknolojisinin artan kullanımına dikkat çekti. Ona göre bu durum kriptografi ve blockchainlerin modern ekonomik araç setinin ayrılmaz parçaları haline gelmesine yardımcı olacak. Bu haftanın başlarında Disparte, Diplomatic Courier’de bir görüş yazısı kaleme aldı. Bu yazıda, bir yandan kriptonun arkasındaki teknolojiyi eleştirirken, diğer yandan aynı teknolojiden türetilen yenilikleri benimseyen bankacıların samimiyetsiz davranışları vurgulanıyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar