reklamı kapat

BM, Kuzey Kore’nin Kripto Para Borsalarına Yaptığı Saldırıların Peşine Düştü!

BM, en az 37 saldırı gerçekleştiren Kuzey Kore'li hackerların peşine düştü.
17:00
13 Ağustos 2019

Kripto para borsaları özellikle son iki senedir sayı açısından ciddi bir artış yakaladı ve borsaların artmasıyla beraber borsaları hedef alan kötü amaçlı kişi veya kurumların sayısı da benzer bir yükseliş yakaladı.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yakın zamanda yayınladığı bir raporda Kuzey Kore’nin yaptırımlardan kurtulmak için devlet destekli siber saldırılar aracılığıyla kripto para borsalarını hedef aldığı ve elde edilen gelirler ile silah programını geliştirdiğini açıklamıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Kuzey Kore, Güney Kore’deki Kripto Para Borsalarını Hedef Aldı

BM, raporun daha detaylı bir versiyonunu bugün açıkladı ve Kuzey Kore’nin 17 ülke içerisinde en azından 35 hacklenme girişiminde bulunduğunu ortaya çıkardı. Yetkililer elde ettikleri veriler kapsamında ABD’li uzmanlar ile beraber söz konusu kripto para borsası saldırılarını araştırmaya aldıklarını da ifade etmekte. Bunun yanı sıra saldırılardan en çok zarar gören ülkenin 10 girişim ile Güney Kore olduğu bilinmekte. Güney Kore menşeli kripto para borsası Bithumb’ın en az dört kere Kuzey Kore’li hackerların saldırısına kurban gittiği tahmin edilmekte.

Güney Kore’nin hemen arkasından Hindistan, daha sonra ise Bangladeş ve Şili gelmekte. 13 ayrı ülkenin ise en azından 1 saldırıya uğradığı düşünülmekte ve bunlar sırasıyla Kosta Rika, Gambiya, Guatemala, Kuveyt, Liberya, Malezya, Malta, Nijerya, Polonya, Slovenya, Güney Afrika, Tunus ve Vietnam olarak açıklandı. Saldırganların kripto para borsalarından başka platformları da hedef aldığı biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun