reklamı kapat

Bitcoin Arjantin’de Artışa Geçti

Arjantin’de yaşanan devalüasyon sebebiyle Bitcoin ülkede, tüm dünyada olduğundan daha yüksek seviyelerde işlem görüyor...
16:00
13 Ağustos 2019

Arjantin’de yaşanan sert devalüasyondan sonra yatırımcılar güvenli bir liman olarak görülen Bitcoin’i daha çok tercih etmeye başlıyor.

Arjantin Pesosu ve Bitcoin

Arjantin’in yerel kripto para birimi borsası Buenbit‘ten elde edilen verilere göre, bugün borsada Bitcoin 11.750 dolara kadar çıktı. Arjantin’de Bitcoin’in 11.750 dolardan işlem gördüğü sırada küresel borsalarda lider kripto para 11.300 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Halihazırda görevde olan Cumhurbaşkanı Mauricio Macri’nin son seçimlerde yenilmesiyle pazartesi günü Arjantin pesosu (ARS) da düşüşe geçti. Bununla beraber Arjantin’de artış grafiği çizmeye başlayan Bitcoin Buenbit’teki değeri 12.300 dolara kadar çıktı.

Bunun yanında pesonun dolar karşısında yaşadığı değer kaybı da gözle görülür şekilde büyüktü. Devalüasyon yaşanmadan önce 1 dolar 45 peso iken devalüasyonun ardından 59 pesoya kadar yükseldi.

Öte yandan Bloomberg’e verdiği röportaj sırasında Arjantin’de başkanlık yarışını önde bitiren Alberto Fernandez eski başkanı ekonomiyi kötü duruma getirmekle suçladı ve şu ifadeleri kullandı:

Kimse Macri’nin borcunu geri ödeyebileceğine inanmıyor.Tahvil fiyatları, yatırımcıların ülkeyi kusurlu olarak gördüğünü gösteriyor.

Bitcoin Büyüyor

Tüm dünyada olduğu gibi Arjantin’de de ekonomik ve siyasal kargaşalar Bitcoin’in büyümesine katkı sağlıyor.

Bunun yanında Morgan Creek Digital’den Anthony Pompliano pesonun ekonomik kargaşalar sebebiyle kırılacak ilk geleneksel para birimi olabileceğini yorumunu yapıyor.

Bununla beraber Bitcoin’in ekonomik sebeplerle rağbet gördüğü ve güvenli liman olarak algılandığı ilk ülke Arjantin değil. Daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi Venezuela, Rusya, İran ve Türkiye gibi ülkelerde de Bitcoin ve diğer kripto paralara ilgi her geçen artıyor. Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı kapsamında Blockchain ve dijital paralarla ilgili attığı adımları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.