reklamı kapat

Devlet Kripto Ekosistemine El Attı : Yeni Blockchain Uygulamaları Gündemde

11. Kalkınma Planı’nın nihai hali yayınlandı...
11:11
26 Temmuz 2019

Cumhuriyet’in 100. yılını yani 2019-2023 yılları arasını kapsayan 11. Kalkınma Planı nihai olarak yayınlandı. Daha önce bu haberimizde sizlerle paylaştığımız gibi 11. Kalkınma Planı  8 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından TBMM’ye sunulmuştu.

“Blockchain” 3 Yerde Geçiyor

Kalkınma Planı’nın “Mali Piyasalar” kısmında. “Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır.” ifadesi yer alıyor. Bundan da anlaşılacağı üzere Türkiye, kripto para çıkarma konusunda adım atan ülkeler arasına katılmaya hazırlanıyor.

Ekonomisi kötüye giden ve enflasyon oranları yüksek olan ve ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalan ülkelerde hem halk hem yöneticiler çıkışı kripto paralarda arıyor. Halk Bitcoin gibi bilindik kripto paralara yönelirken hükümetler “devlet destekli kripto para” projeleri üzerinde çalışmaya başladı. Türkiye de bu konuda adım atarak belki de geleceğin finans sistemine giriş yapmış oldu…

“Mali Piyasalar” kısmının yanı sıra Kalkınma Planı’nın “Lojistik ve Ulaştırma” bölümünde de, “Blokzincir uygulamalarının yaygınlaştırılmasını teminen ulaştırma ve gümrük hizmetlerinde gerekli hukuki ve fiziki altyapı çalışmaları tamamlanacaktır.” ifadeleri kullanıldı. Blockchain uygulamalarının gümrük ve ulaştırmada kullanılması konusunda ülkemiz ilk olmayacak. Daha önce de İtalya, Fransa, Portekiz, İspanya ve Yunanistan “Blockchain Adası” adıyla Malta’nın başlattığı ve “Blockchain’in eğitim, taşıma, ulaşım, tapu, gümrük, şirket kayıtları ve sağlık” alanlarında faaliyet göstermesi ile ilgili çalışmaları desteklemişlerdi.

e-Devlet Uygulamaları

Bunlarla beraber Kalkınma Planı’nın “Kamu Hizmetlerinde e-Devlet Uygulamaları” başlığında da Blockchain uygulamalarına değinildi ve şu ifadelere yer verildi:

Kamu hizmetlerinin iyileştirilmesinde büyük veri, bulut bilişim, mobil platformlar, nesnelerin interneti, yapay zekâ, Blokzincir gibi yeni teknolojilerden faydalanılabilmesi için süreç ve teknolojik altyapı iyileştirmeleri yapılacaktır.

11. Kalkınma Planı’nından da anlaşılacağı üzere ülkemizde de hem Blockchain teknolojisi hem kripto paralar konusunda yasal adımların atılmaya başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Blockchain dünyası ve kripto ekosistemiyle ilgili Türkiye’de atılan adımları takip edip sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

11. Kalkınma Planı’nın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.