X

Bluzelle Coin Nedir?

Bluzelle, merkeziyetsiz ve akıllı kontrat odaklı veri depolama projesidir.
21:52
26 Temmuz 2020

Bluzelle Coin blockchain tabanlı bir merkeziyetsiz veri depolama ve güvenlik altına alma sistemi olarak tanımlanabilir. Dağıtık defter teknolojisi kullanan Bluzelle ağı, herhangi bir kişinin sahip olduğu verileri güvenli bir şekilde depolayabilmesini hedefler. Bu doğrultuda Bluzelle ağı üzerinde akıllı kontratlar ve blockchain teknolojisi kullanılmaktadır.

BLZ Coin Nedir?

BLZ Coin, direkt olarak merkeziyetsiz uygulamaların güvenli, sansüre dayanıklı ve oldukça ölçeklenebilir şekilde veri depolamasını ve kayıt altına almasını sağlayan sistemin kripto para birimidir. Cosmos ve bunun BFT teknolojisi olan Tendermint’i kullanan Bluzelle ağı, bu sayede birden çok blockchain ağı ile de uyumludur. Geliştiriciler devamlı olarak merkeziyetsiz uygulama geliştirdikçe, bunların AWS, Microsoft Azure ve Amazon Web gibi merkezi veri tabanlarına olan bağımlılıkları da artar. BLZ Coin’in kullanıldığı bu protokol ise söz konusu süreçleri merkeziyetsiz yapmayı hedeflemektedir.

BLZ Coin, Ethereum tabanlı bir kripto para birimidir. Yukarıda özelliklerine yer verilen merkeziyetsiz depolama sistemini kullanmak isteyen kişiler direkt olarak BLZ Coin satın alımı yaparak bu hizmetten faydalanabilir. Bluzelle ağının kripto para birimi olan BLZ Coin, yüksek hıza, sıfır işlem ücretine ve gerçek zamanlı veri hesabı tutma özelliklerine sahip. Normalde ERC-20 tabanlı token’lar pahalı ve yavaş olmaları ile bilinse de BLZ Coin’in bunu aştığı görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bluzelle ağında aynı zamanda Bluzelle Network Token isimli başka bir kripto para birimi daha var ancak BLZ’nin hem ağ içi hem de ağ dışı kullanımı olması sebebiyle BNT bunun bir adım gerisinde kalıyor.

Bluzelle Coin

Bluzelle Coin projesinin CEO’su Pavel Bains’in dijital teknoloji ve finans sektöründe 15 yıldan fazla tecrübesinin olması, projenin öne çıkan özelliklerinden birisi gibi gözüküyor. Buna ek olarak ise Bluzelle ağında kullanılan “Swarm” teknolojisi de Bluzelle Coin’in fiyatı konusunda avantaj sunan özelliklerden birisi. Swam teknolojisi, en küçük veri gruplarını bile dağıtık bir şekilde depolamayı sağlar. Bu da diğer merkezi veri depolama sistemlerinde olmayan bir yeniliği kullanıcılara sunmaktadır.

BLZ Coin Binance kripto para borsasının yanı sıra MyEtherWallet ve MyCrypto gibi diğer cüzdanlarda da saklanabilir. Donanım cüzdanı konusunda da Ledger Nano S ve Trezor gibi popüler markalar BLZ Coin desteklemekte.

BLZ Coin Yorum

BLZ Coin özellikle yavaş yavaş veri tabanlı bir dünyaya geçildiği böyle bir dönemde büyük bir öneme sahip. Twitter ve YouTube gibi dev merkezi platformların bile saldırıya uğraması, geliştiricilerin daha merkeziyetsiz ve güvenli alternatiflere yönelmesine yol açtı. Bluzelle’nin kullandığı merkeziyetsiz depolama yöntemi ve saniyede 10.000 işlem sunabilme kapasitesi, projenin öne çıkmasını sağlayan ender özellikler olarak bilinmekte.

BLZ bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 347. kripto para birimi olarak görülüyor. BLZ Coin Market Cap yani toplam piyasa değeri ise 16,5 milyon dolar seviyelerinde.  Piyasaya sürüldüğü 2018 yılında rekor kıran BLZ, bunun devamında 2018 yılının Mayıs ayında da tüm zamanların rekor seviyesine kadar yükselmişti. Projenin 2019 yılının başlarından beri ise oldukça pasif olduğu görülüyor.

BLZ Coin Satın Al

Dünyanın en çok kullanılan kripto para borsalarından Binance, BLZ Coin’i listeleyen platformlardan birisi ve belki de en önemlisi olarak gözüküyor. BLZ Coin Binance üzerinden çeşitli işlem çiftleri ile satın alınabilmekte. BLZ BTC işlem çifti ise piyasada BLZ açısından en çok kullanılan çift konumunda. BLZ Coin Binance üzerinden kolaylıkla ve güvenle satın alınabilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar