“Blockchain’den Daha İyisini Yapacağız”

08:00
28 Şubat 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu iddialı söylem Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetici ve üyesi Yves Mersch tarafından söylendi. Mersch blockchain’i geçecek bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.

Dünya, her geçen gün blockchain teknolojisini daha iyi öğreniyor. Blockchain uygulamaları hızı, güvenliği ve basitliği ile ön plana çıkıyor.

Mersch Bloomberg’e verdiği röportajda Anında Ödeme Düzeni (TIPS) adında bir sistem üzerinde çalıştıklarını ve TIPS’in Kasım ayında hazır olacağını ifade etti. Ayrıca TIPS’in blockchain’den daha iyi olacağını sözlerine ekledi.

Düzenleyiciler TIPS’in blockchain’le yarışabilmek için oluşturulmuş bir tepki ürünü olduğunu düşünüyor. Nihai amacın gerçek zamanlı para transferleri ve işlemlerini blockchain’in hakimiyetine kaptırmamak olduğu öne sürülüyor. Mersch yaptığı açıklamalarda sanal ve gerçek dünyanın bağlantısını iyi kavradığını ve eğer eski sistemde bir çöküş meydana gelirse buna hazır olmak istediğini belirtti.

Mersch blockchain’in yeni rakibini şöyle anlattı:

TIPS işlemi 10 saniye ve 0.2 sent. DLT işlemleri en iyi ihtimalle 30 euro ve en az bir saat alıyor. Biz teknolojiden çok sonuca odaklanıyoruz.

Merkezsiz bir oluşum blockchain karşısında, bir merkez bankasının blockchain yaklaşımları kripto para yatırımcıları arasında tartışmalara neden oluyor. Bu durum blockchain’in kurumlar üzerindeki etkisine iyi bir örnek.

Mersch TIPS’in henüz ilk aşamalarda olduğunu belirtti ve TIPS’in blockchain’in başlangıçta olduğundan daha ilerde olduğunu savundu. TIPS’in blockchain kadar ilgi görüp görmeyeceği piyasaya sürüldükten sonra anlaşılacak.

Diğer yandan kripto paraların yaklaşan G20 zirvesinde masaya yatırılması bekleniyor. Mart ayında Buenos Aires’te yapılacak zirvede düzenleyiciler ve ekonomi bakanları görüşecek.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar