X


Bittrex Delist Etti: Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash (DASH) Çakıldı!

Bittrex’in delist haberi sonrasında üç kripto para birimi çok sert düştü. 
08:32
2 Ocak 2021

Ortaya çıkan son bilgilere göre piyasanın önde gelen kripto para borsalarından olan Bittrex, gizlilik odaklı üç coin’i platformundan kaldırıyor. Yapılan açıklamalarda Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash (DASH) adlı coin’lerin 15 Ocak itibari ile Bittrex’ten kaldırılacağı belirtildi.

Bittrex’ten Sert Hamleler

Bahsi geçen coin’lerin delist edilmesi kararı Bittrex’in blog sayfası üzerinden kamuoyuyla paylaşıldı ve coin’lerin neden delist edildiği ile ilgili herhangi bir net açıklama yapılmadı. Ancak bu 3 kripto para biriminin de gizlilik odaklı coin’ler olduğu düşünüldüğünde Bittrex’in nede böyle bir hamle yaptığı anlaşılıyor. Gizlilik odaklı coin’ler, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) farklı olarak işlem tutarlarını ve adresleri gizli tutuyor.

Bunlara ek olarak bazı isimler delist kararının düzenleyici baskılara karşı bir tepki olduğunu iddia ediyor. Öneği geçtiğimiz ay Mali Eylem Görev Gücü (FATF), yeni kara para aklama önlemlerini açıkladı ve bunun hemen ardından yaşanan son olayların da etkisiyle Bittrex böyle bir adım attı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

XMR, ZEC ve DASH Sert Düştü

Bittrex’in açıklamalarına göre 15 Ocak’ta XMR, ZEC, ve DASH işlemleri sonlandırılacak ve kullanıcıların varlıklarını çekmek için 15 gün gibi bir süreleri olacak. Ancak Bittrex bazı durumlarda bu süreyi kısaltabileceğini de ifade etti.

Bunların yanında bu haberin duyulmasının ardından CoinMarketCap verilerine göre son 24 saat içinde Monero yüzde 16,51 değer kaybı ile 135,13 dolara, Zcash yüzde 10,91 değer kaybı ile 58,16 dolara ve Dash yüzde 12,47 değer kaybı ile 88,96 dolara geriledi.

Aslında bu kripto para birimleri içinde zaman içinde en çok Monero’nun dikkat çektiği görülüyor ve içlerinde en çok XMR’ın bir geri çekilme sergilediği fark ediliyor. Monero ile ilgili daha detaylı bilgilere “Monero Nedir?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Arka Arkaya Gelen Delist Haberleri

Geçmişte, diğer bazı farklı borsalar da gizlilik odaklı kripto para birimlerini listelerinden çıkarmıştı. Örneğin; OKEx Korea ve Upbit, benzer nedenlerden dolayı 2019’da aynı kripto paraların alım satımını durdurdu. Bitbay ise kısa bir süre sonra Monero’yu da delist etti.

Bunların yanında Bittrex’in eylemleri, üç kripto paranın tümünü delist eden ilk büyük ABD merkezli borsa olduğu için dikkatleri çekti. Diğer borsaların da Bittrex’i takip edip etmeyeceği veya Bittrex’in delist kararının kripto para piyasası üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olup olmayacağı henüz belli değil.

Bunlara ek olarak son zamanlarda ABD Menkul kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaşanan gerilim sebebiyle birçok borsanın XRP işlemlerini askıya aldığı ya da tamamen delist ettiği kararları ile karşılaştık. Bittrex de XRP işlemlerini askıya alacağını ifade eden borsalar arasındaydı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar