reklamı kapat

BitTorrent Tron ve NEO’yu Karşı Karşıya Getirdi

BitTorrent'i satın almak için birçok kripto para startup'ı girişimde bulundu.
10 Eylül 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Tron kurucusu Justin Sun tarafından satın alınmadan önce BitTorrent birkaç tanınmış kripto startup’ının da menzili içerisindeymiş.

Tron haricinde Neo, Icon ve Filecoin geliştiricileri BitTorent’i satın almanın yollarını aramışlar. Pazarlıkların içinde bulunan kişilerin söylediklerine göre kripto para dünyası dışından herhangi bir şirket BitTorrent’e ilgi göstermemiş. Bildiğiniz gibi en nihayetinde Justin Sun BitTorent’i haziran ayında satın almayı başarmıştı.

BitTorrent interneti merkezsiz hale getirecek yolun taşlarını örmeye başlamıştı. Ancak şirket kar edebileceği bir iş kurmayı başaramadı. 2017 yılının sonlarında şirketin kurucusu Bran Cohen şirketteki görevini bıraktı ve Chia adında çevre dostu bir kripto para madenciliği işine atıldı.

CoinDesk’in ulaştığı belgelere göre Sun ilk olarak BitTorent’in hisselerinin bir kısmını elinde bulunduram DCM adında bir yatırım şirketiyle görüştü. Tron’un bu yolda en büyük rakibi NEO’nun yatırım kolu NEO Global Capital’dı. NEO Tron’dan 50 milyon dolar daha fazla teklif vermişti, ancak çeşitli nedenlerden dolayı anlaşma sağlanamadı.

BitTorent belgelerinde Sun haricinde 6 tarafın daha satın alma girişiminde bulunduğu not düşülmüş. Bunlardan bir tanesi de EOS geliştiricisi Block.one. Konu hakkında CoinDesk Block.one CEO’su Brendan Blumer’a soru sordu, Blumer “Bize BitTorent’i alıp almayacağımıza dair soru soruldu ancak ilgilenmedik.” yanıtını verdi.

Tron resmi olarak BitTorrent’i neden satın aldığını açıklamadı, ancak Sun’ın BitTorrent’in aylık 100 milyonu aşkın kullanıcı kitlesini hedef aldığı biliniyor. Diğer yandan NEO geliştiricileri BitTorrent ile merkezsiz dosya depolama sistemi ve merkezsiz uygulamalar geliştirmek için girişimde bulunduklarını açıkladı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.