X


Ethereum Haftalık Bazda %34,6 Değer Kaybetti: Sert Düşüşün Sebebi Ne?

Ethereum geçtiğimiz hafta %34,6'lık değer kaybı yaşayarak tüm dikkatleri üzerine çekti.
13:00
10 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son günlerin en çok kaybettiren ve en çok konuşulan kripto para birimi Ethereum, yaklaşık 3 ay önce 574 dolardan bir ay önce ise 365 dolardan işlem görüyordu. Peki ama ne oldu da dünyanın en popüler ikinci kripto para birimi bu denli değer kaybetti?

5 Eylül’de sert bir kırılmayla 283 dolardan 256 dolara kadar soluksuz gerileyen Ethereum CoinMarketCap verilerine göre düşüşünü 189 dolara kadar sürdürdü. Bu, en popüler ikinci kripto para birimi için haftalık bazda %34,6’lık ciddi bir değer kaybı anlamına geliyor.

Kimileri Ethereum’un fiyatındaki düzeltmelerin son bulduğunu düşünse de bazı çevrelerce 155 dolar seviyesinin Ethereum için yeni hedef olduğu iddia ediliyor. Öyle ya da böyle Ethereum yaklaşık 12 ayın ardından yeniden 200 doların altına düştü ve her ne kadar ayı piyasasında olsak da bu ciddi bir duruma işaret ediyor olabilir.

Haberimizin hazırlandığı sırada Bitcoin %1,94’lük artışla 6.347 dolar seviyesinde işlem görüyordu. En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum ise günlerdir 200 dolar direncini bir türlü kırmayı başaramadı. Geçtiğimiz pazartesi günü Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %53 seviyesindeydi. Haberimizin yayım saatine göre bu oran %55,6’ya ulaşmış durumda. Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki bu artışta Ethereum’daki değer kaybı da etkili oldu. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 235 milyar dolardan 196 milyar dolara geriledi. Bu, haftalık bazda %16,5’lik bir değer kaybı anlamına geliyor.

Peki Ethereum neden bu kadar değer kaybetti? Neden bu denli satış baskısına maruz kaldı? Bu sorunun cevabı olabilecek iki temel teori üzerinde duruluyor.

Bu teorilerden ilki kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’in kaldıraçlı Ethereum işlemlerini başlatması. BitMEX, Ethereum kaldıraçlı işlemlerini geçtiğimiz ağustos ayının ilk günlerinde başlatmıştı. Ethereum o günden bu yana %57 değer kaybetti. Ayrıca BitMEX geçtiğimiz günlerde Bitcoin kaldıraçlı işlemleriyle kripto para piyasasını manipüle etmekle suçlanmıştı.

Diğer bir teori ise ICO düzenleyen kripto para projelerinin ellerinde biriken Ethereum’ları harcamaya başlaması. CryptoGlobe’ün haberine göre ICO’lar son bir ayda 100 milyon dolar değerinde 500 bin Ethereum harcadı. Bu süreçte en fazla Ethereum harcayan proje ise DigixDAO oldu. DigixDAO 30 günlük süreçte 41,6 milyon dolar değerinde 210 bin Ethereum harcadı.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER