X


BitMEX’ten “Her şey Yolunda” Hamlesi: 3 Yeni Kripto Listelenecek

BitMEX Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT) ve Yearn.finance’i (YFI) listelemeye hazırlanıyor.
09:46
23 Ekim 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Önde gelen kripto türevleri platformu BitMEX bu yılın başlarında daha çok kripto para birimini destekleyeceği ile ilgili bir açıklama yapmıştı.

Her ne kadar borsa geçtiğimiz haftalarda zor günler geçirmiş olsa da bu sözünü tutuyor gibi görünüyor. Firma kısa süre önce kullanıcıları için üç yeni vadeli işlem sözleşmesi ekleyeceğini duyurdu.

BitMEX’in Zor Günleri

BitMEX geçtiğimiz haftalarda Amerika Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından yasadışı bir türev borsası olmak ve kara para aklamaya izin vermek sebebiyle suçlanmıştı. Bu suçlamalar sonrasında yetkililer, borsanın baş teknoloji sorumlusu Samuel Reed‘i gözaltına aldı. Ayrıca borsasının diğer kurucularının da arandığı belirtildi.

Borsanın ana şirketi 100x, bu olayların ardından büyük bir yönetici değişikliğine gitti ve alınan kararlar hızla uygulandı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde BitMEX farklı önlemler almaya başlayacağını da açıkladı.

Yeni Vadeli İşlem Sözleşmeleri

22 Ekim’de yapılan duyuruya göre BitMEX, piyasanın en popüler kripto para birimlerinden üçü için yeni vadeli işlem sözleşmeleri eklemeye hazırlanıyor: Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT) ve Yearn.finance (YFI).

Yapılan açıklamalara göre, sözleşmelerin eklenmesi 30 Ekim’de tamamlanacak ve işlemler de bu tarihte başlayacak.

Öte yandan bu yeni BitMEX sözleşmelerinin diğerlerinden farkı olduğu ifade ediliyor. Yatırımcılar yeni sözleşmeler ile direk Bitcoin‘de marj oluşturabilecek ve sözleşmenin fiyatı değiştikçe Bitcoin’de kar veya zarar elde edebilecek. Bu da yeni sözleşmelerin, yatırımcıların işlem gören token veya Tether’in USDT’si gibi bir sabit varlığa sahip olmalarını gerektiren geleneksel marj sözleşmelerden farklı olmasını sağlıyor.

Borsa konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Tüm quanto ürünlerinde olduğu gibi, bu sözleşmelerin de altcoin fiyatına bakılmaksızın sabit bir Bitcoin çarpanı var.” ifadelerini kullanıyor.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre BitMEX yıl sonuna kadar birkaç altcoin için daha yeni sözleşmeler eklemeyi planlıyor.

Ayrıca kripto para birimleri yeni bir borsada listelenmeye başladığında fiyatlarında artışlar görüyoruz. Ancak BitMEX’in yaşadığı zor günler sebebiyle olsa gerek henüz 3 kripto para biriminde beklendiği gibi bir arış yaşanmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar