X


BitMEX’e Bir Dava Daha Açıldı

BitMEX'e 50 milyon dolarlık bir dava açıldı.
15:11
17 Ekim 2020
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dünyanın en büyük Bitcoin türev borsası BitMEX, geçtiğimiz haftalarda açılan dava ve CFTC tarafından başlatılan soruşturma haberi ile ciddi müşteri ve fon kaybı yaşadı. ABD’nin finansal düzenleyicisi tarafından BitMEX’in kurucularına açılan dava sonunda bir kurucu tutuklanmış ancak kefaletle serbest kalmıştı.

Bunun devamında ise dava açılan diğer kurucu ve aynı zamanda CEO Arthur Hayes borsadan istifa etti. BitMEX, geçtiğimiz günlerde OKEx’in yaşadığı gibi para çekme sıkıntısı yaşamasa da bu durum kesinlikle unvanına zarar verdi.

“BitMEX Piyasayı Maniple Ediyor”

Şimdi ise bir Moskova sakini olan Dmitry Dolgov’un BitMEX’e yeni bir dava açtığı görülüyor. BitMEX’e yönelik iddiaların ise düzenlemeleri ihlal etmek ve piyasaları maniple etmek olduğu görülmetke. Dolgov’un tazminat talebi ise 50 milyon dolar olarak gözüküyor.

Davacı, BitMEX’in “kendi verilerine” göre bile 2019 ile 2020 yılları arasında üç piyasa manipülasyonundan 30 milyon dolarlık kar elde ettiğinin sabit olduğunu vurgulamakta. Şu an için bu davanın BitMEX cephesinde nasıl bir etkiye sahip olacağı bilinmese de lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatında herhangi bir sert değişim olmadı.

BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle hala 11.351 dolardan işlem görmekte ve OKEx haberi ile yaşanan 200 dolarlık düşüşten kurtulamadı. BitMEX’e açılan yeni bir dava haberinin Bitcoin fiyatını etkilememesi ise piyasanın kesinlikle olgunlaştığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar