X

“Bitmain’in İşten Çıkarma Planı Çok Saçma”

Bitmain’in kurucu ortağı, çalışanların masraflarının rahatlıkla karşılanabildiğini ve işten çıkarmaların saçma olduğunu ifade etti.
16:00
6 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitmain kurucu ortağı Micree Zhan Ketuan, işten çıkarılmalara “gerçekten karşı olduğunu” dile getirdi.

Bugün Weibo sosyal medya hesabında yayınlanan Bitmain çalışanlarına açık bir mektupta Zhan, Bitmain’in planlanan işten çıkarılma haberlerini okuduğunu ve bunların “mantıksız” olduğunu ifade etti.

Bitmain’in Nakit Akışı İyi Durumda

“Bitmain’in nakit akışı sağlıklı ve çok sayıda dijital para birimi var,” sözlerini kullanan Zhan, Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanması sebebiyle personel sayısında  %50 oranında bir azaltmaya gidilmesinin “saçma” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bunun yanında Bitmain’in planlanan işten çıkarılmalarla ilgili haberler ilk olarak Çinli haber kaynağı Wushuo Blockchain tarafından 2 Aralık’ta ortaya atılmıştı. Bu haberlere göre Bitmain, bir “personel optimizasyon planı” başlattı ve işten çıkarılmalar 17 Ocak’a kadar sonuçlanacak. Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bahsi geçen raporda Bitmain’in yapay zeka (AI) işinin işten çıkarmanın odağı olacağı ve kâr üretemeyeceği de belirtilmişti. Bunun yanında Zhan açık mektubunda, AI pazarının “çok büyük” olduğunu ve “hızla büyüdüğünü” ifade etti. “Çok şiddetli” rekabete rağmen Bitmain’in AI alanını doldurabileceğini de sözlerine ekledi. Zhan bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Madencilik makine pazarı da çok rekabetçi, yapay zekadan bile daha şiddetli. Bitmain sıfırdan dünyanın bir numarası konumuna ulaştı! Ekibimiz rekabetten korkmuyor! AI pazarında da ekibimizin sıfırdan dünya liderliğine ulaşabileceğine inanıyorum!

Bitmain Çalışanların Masraflarını Karşılayabilir

Zhan’a göre Bitmain, çalışanlarının masraflarını karşılayabilecek bir konumda yer alıyor. Bu durumda daha fazla kar elde etmek için çalışanların yarısını işten çıkarmak çok mantıksız. Dolayısıyla kurucu ortak bu konuda geri adım atılması gerektiğine inanıyor.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar