reklamı kapat

Bitcoin’in Google’da Aranma Oranı %75 Düştü

11:00
6 Haziran 2018

CNBC tarafından yayınlanan bir habere göre “Bitcoin” kelimesinin Google üzerinden aratılma oranında büyük bir düşüş yaşandı. Google Trends tarafından sağlanan verilere göre bu yılın başından itibaren bu oran %75 düştü.

Bir araştırma şirketi Datatrek’in kurucu ortağı ve Bitcoin analisti Nicholas Colas CNBC’nin haberine atıfta bulunarak söz konusu düşüşü coin değerlerindeki azalmaya bağlıyor. Bilindiği üzere bu yıl piyasadaki coin’lerin değerlerinde yaklaşık %50 oranında düşüş yaşandı. Nicholas duruma yönelik yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer veriyor:

Bitcoin’in küresel ilgiyi yeniden kendi üzerine çekebilmesi için yeni bir şeylere ihtiyacı var.

Google Trends internet üzerinden yapılan belirli aramaları popülaritesine, arandıkları zamana ve bu aramaların sıklığına göre sınıflandırarak analiz ediyor. Bu analizler sonucunda her bir terim 100 üzerinden puanlandırılıyor. Ocak ayının başlarında Bitcoin’in puanı 37 iken bu seviye haziran ayında 9 rakamına kadar düştü.

Colas yeni oluşturulan Bitcoin cüzdanlarının sayılarının düşüşünden de bahsediyor. Ünlü analist mevcut sayıları Bitcoin fiyatlarının neredeyse 20 bin dolara yaklaştığı 2017 yılının son çeyreğindeki verilerle karşılaştırıyor. Buna göre 2017 yılının sonlarına doğru Bitcoin cüzdanlarının sayısındaki artış oranı aylık 7.6 kadarken 2018 yılında bu oran 3.7’ye kadar düştü. Colas yaptığı kıyaslamadan yola çıkarak bir sonuca vardı ve şu ifadeleri kaydetti:

Bitcoin’in fiyatında anlamlı bir değer artışının görülebilmesi için cüzdan sayılarındaki büyüme oranın ayda %5 oranında daha fazla artması gerekiyor.

CNBC’ye göre diğer kripto paralar için yapılan aramalar da düşüşte. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para Ethereum‘un aranma oranında 2018 yılının başından itibaren %70 oranında düşüş yaşandı. Ethereum ile beraber BitcoinCash’in oranında %82 ve Ripple’da ise %87 değerinde düşüş gözlendi.

Kripto paraların tamamının aranma oranlarının düştüğünü söyleyemeyiz. Piyasadaki beşinci en büyük kripto para olmayı başaran EOS için yapılan aramalar bu yıl tam %97 oranında artarak hızlı bir çıkış yakaladı. CNBC, görülen bu hızlı artışın sebebini şirketin tamamlamış olduğu ICO’suna bağlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun