reklamı kapat

Bitcoin’i Neden Daha Büyük Bir Boğa Koşusu Bekliyor?

Yatırım stratejisti Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusunun neden öncekinden daha büyük olacağını açıkladı...
17:00
4 Ekim 2019

Bitcoin fiyatı Haziran ayında 14.000 dolar sınırına kadar dayandı ve dolayısıyla her fiyat çıkışında olduğu gibi medya kanallarının Bitcoin’e olan ilgisi bir anda arttı. Ancak fiyat düşüş eğilimi ve stabil hareketler sergilemeye başladığından beri medyanın ilgisinde yine düşüşler olduğu görülüyor.

Ancak yine de bazı ana akım medya kanallarında Bitcoin’den ve kripto paralardan söz edilmeye devam ediyor.

Newsbtc’nin haberine göre, Bloomberg Opinion’da yakın zamanda yayınlanan editör ve yatırım stratejisti olan Jarden Dillian’ın makalesi de Bitcoin hakkında görüş bildiren yazılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Dillian bu makalesinde, Bitcoin’in neden bir öncekinden daha büyük bir boğa koşusuna hazırlandığını açıklıyor.

Daha Büyük Boğa Piyasası

Dillian makalesinin bir bölümünde neden merkezsiz bir para sistemine ihtiyaç duyulduğunu ve bunun neden Bitcoin gibi bir kripto para birimi olacağını açıklıyor. Dillian’a göre devlet para birimlerinin felsefi önyargısı ve geleneksel para sisteminin borç seviyeleri hiçbir zaman şimdiki kadar kötü olmamıştı. Nitekim dünyanın GSYH’ya olan borcu 2008’de yaşanan Büyük Durgunluktan çok daha önce %320 oranına ulaştı ve Amerika 2019’a 1 trilyon dolarlık mali açıkla girmek zorunda kaldı.

Bunun yanında hükümetlerden borçlarının tamamının ödenmesi yolunda adımlar atmaları beklenirken devletler, Modern Para Teorisi olarak adlandırdıkları ve borçlar kapanana kadar para basmak olarak anlaşılan yeni bir sisteme geçmeye çalışıyor.

Dillian’a göre bu geçiş Bitcoin’e büyük fırsatlar sunacak ve astronomik bir yükseliş başlayacak. Çünkü geleneksel finans dünyasında yer alanlar böyle bir sistemden kaçmak isteyecek. Dillian, bu sistem karşısında Bitcoin’in merkezsiz olması, sınırsız olması, maliyetlerin düşük olması ve mahremiyet sağlayabilmesi gibi özelliklerinden bahsettikten sonra şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin’in geleceği olduğuna inanıyorsanız, matematik basit. Nüfusun sadece %0,5’inin kabul ettiğini ve yalnızca 16 milyon ile 17 milyon BTC bulunduğunu varsayarsanız, bu benimsemenin kaçınılmaz olarak Bitcoin fiyatını önemli ölçüde arttıracağını görürüz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun