X


Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Dalgalanması Rekor Kırdı

Bitcoin'de son zamanlarda görülen düşük dalgalanma vadeli işlemlere de etki etti.
10:00
6 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının öncüsü Bitcoin son zamanlarda oldukça istikrarlı bir grafik çiziyor. Lider kripto paranın volatilitesinin oldukça düşük seviyelerde seyretmesi vadeli işlem piyasasındaki dalgalanmanın da tarihi seviyelere ulaşmasını sağladı.

Chicago Opsiyon Borsası Kurulundaki (CBOE) Opsiyon Enstitüsünün eski öğretim elemanlarından Kevin Davitt Bitcoin hakkında açıklamalarda bulunuyor. BTC’nin son zamanlarda oynaklık seviyesini bir hayli düşük bir değere çekmeyi başardığına dikkatleri çeken Davitt bu durumun vadeli işlem borsalarındaki etkisinin tartışıyor. Davitt, Chicago merkezli vadeli işlem borsalarındaki Bitcoin vadeli işlem piyasalarının son zamanlarda çizilen sabit grafikten nasibini aldığını ileri sürdü.

CBOE’nin haftalık Bitcoin vadeli işlem toplantısında konu hakkındaki düşüncelerine yer veren Kevin Davitt Bitcoin vadeli işlem piyasasının ekim ayındaki dalgalanma oranı hakkında detaylı verilere yer veriyor. Davitt piyasanın geçtiğimiz hafta bu oranı en düşük seviyeye taşıdığının altını çizdi.

CBOE’nin kullanıcılarıyla buluşturduğu XBT Bitcoin vadeli işlem ürünleri aralık 2017’de başlatıldığından beri ortalama 15,65 oranında haftalık volatilite görüyordu. Bu oran Davitt’e göre 26 Ekim’de sona eren haftada %3 olarak tespit edildi. Üstelik bu ay boyunca Bitcoin’in en dalgalı olduğu haftadaki volatilite oranının yalnızca %8 olduğu ifade ediliyor.

Davitt geçmişte Bitcoin vadeli işlemlerinin 20 günlük dalgalanma oranlarının bazı Wall Street hisselerinden daha istikrarlı olduğunu ortaya koymuştu. Bitcoin’in son zamanlardaki düşük dalgalanma oranı Amazon, Netflix ve Nvidia gibi devleri geride bırakmış hatta Apple’a da yaklaşmıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar