X


Zaif Saldırısıyla İlgili Yeni Gelişmeler Neler?

Zaif kripto para borsası saldırısında yeni gelişmeler yaşandı.
08:00
6 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paraların güvenlik hususu şimdiye dek tartışılagelen ekosistem sorunları arasında gösterilebilir. Alınan güvenlik önlemlerine rağmen ne yazık ki kripto para borsalarının zaman zaman saldırıya uğradığına ve siber korsanların milyonlarca dolar değerinde kripto para çaldığına şahit oluyoruz. Japonya merkezli borsa Zaif de uğradığı saldırı sonucunda tam 60 milyon dolar kaybetmişti. Yetkililer saldırı hakkında yeni gelişmelerin olduğunu duyurdu.

Siber güvenlik uzmanları Japonya merkezli kripto para borsası Zaif’e düzenlenen siber saldırıya ilişkin kanıtlar bulunduğunu açıkladı. Yetkililer tarafından 5 Kasım Pazartesi günü yapılan resmi bir açıklamada Japan Digital Design (JDD) adlı şirketin uzmanlarının imzası bulunuyor. Bu şirketin ülkedeki bankacılık devi Mitsubishi UFJ Finansal Grup’a (MUFG) ait olduğu biliniyor.

Bilindiği üzere Zaif kripto para borsasında yaşanan bir güvenlik ihlali neticesinde siber saldırganlar yaklaşık 60 milyon dolar değerinde sanal parayı ele geçirmeyi başarmıştı. Yerel para birimiyle 6,7 milyar yen’e karşılık gelen bu para hem borsanın kendisine hem de kullanıcılara aitti. Eylül ayının ortalarında gerçekleşen bu hadise tüm kripto para topluluğunda geniş ölçüde konuşulmuştu. Çalınan fonların 5.966 btc ve Bitcoin Cash ile Monaco’dan oluştuğu ifade ediliyor.

Şirketin yaptığı açıklamada borsadan çalınan Monacoin’lerin şüpheli işlemlerinden beş tanesinin başarıyla tanımlandığı belirtiliyor. Böylece JDD bu işlemlerin kaynağının karakteristik özellikleri hakkında yetkililere bilgi vermeyi başardı. JDD çalınan paraların izlenebilmesi için eylül ayının sonunda bir yazılım yarışması da düzenlemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar