X


Bitcoin Amazon Hisselerinden Daha İstikrarlı

Bitcoin fiyatına dair güncel verilere göre BTC, Amazon ve Netflix gibi birçok menkul değerden daha az dalgalı bir yapıya sahip.
10:00
23 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yeni bir varlık sınıfı olarak kullanıcıların karşısına çıkan kripto paralar birçok defa geleneksel varlıklarla karşılaştırıldı. Kripto paralar hakkında olumsuz görüşe sahip kişiler çoğu zaman bu alana yatırım yapan kullanıcıları eleştiri yağmuruna tutabiliyor. Ancak artık kripto para yatırımı yapan kullanıcıların bazı menkul değerlere göre daha az oynak bir varlığa yatırım yaptığı söylenebilir.

Kripto paralar gelişimini halen sürdüren bir piyasa olduğu için geçmişte oldukça oynak grafikler çizmişti. Lider kripto para Bitcoin de geçtiğimiz yıllarda oldukça volatil bir varlık olarak anılıyordu. Ancak bilindiği üzere Bitcoin’in dalgalanma seviyesi son zamanlarda oldukça düştü.

Tarihte ilk defa Bitcoin vadeli işlemlerini listeleyen Chicago vadeli işlem ve opsiyon borsasında (CBOE) hizmet veren eğitici bir analist Bitcoin’in dalgalanma seviyesine ilişkin çarpıcı gerçekleri ortaya koyuyor. Bu analiste göre Bitcoin geçmişte oldukça volatil bir yapıya sahip olsa da bu durum artık değişti. Analiste göre BTC Wall Street’teki en popüler menkul değerlerden daha düşük bir volatilite değerine sahip. Bitcoin’den daha oynak olduğu ifade edilen menkul değerler arasında Amazon, Netflix ve Nvidia gibi isimlerin yer alması bir hayli dikkat çekici.

CBOE Opsiyon Enstitüsünde eskiden görev almış öğretim elemanı Kevin Davitt lider kripto para Bitcoin’in 20 günlük volatilitesine dikkatleri çekiyor. BTC’nin tarihsel volatilitesinin %31,5 değerine düştüğünü ifade eden Davitt bu oranla ünlü menkul değerlerin oranlarını kıyaslıyor.

Tabi ki de bu mukayese geniş zaman aralıklarına göre gerçekleştirilmedi ancak BTC’nin 20 günlük “tarihi volatilite” oranında dahi Amazon menkul değerlerini geride bırakması bir hayli heyecan verici. Davitt Amazon’un 20 günlük tarihi volatilite oranının %35 değerinde olduğunu belirterek BTC’yi bu kulvarda üstün çıkarmayı başardı. Aynı oran Nvidia’da %40, Netflix’teyse neredeyse %52 olarak tespit edildi.

Bitcoin güncel verileriyle neredeyse dünyanın en değerli şirketi Apple (APPL) kadar istikrarlı bir görünüme sahip. Apple hisselerindeki 20 günlük volatilite oranıysa %29,3 civarında.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar