reklamı kapat

Bitcoin Unlimited Node’ların Sayısı Düştü

14:00
5 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin Unlimited node’larının sayısı düşerken SegWit’i desteklemek için yükseltilen node’ların sayısı 420’ye ulaştı.

NodeCounter verilerine göre BU node’larının toplam sayısı azalıyor. İki gün önce ise gün içi yüzde 65’lik sürpriz bir düşüş yaşayan node’ların sayısı 494’ten 171’e geriledi. Bunun sebebi kesin olarak bilinmese de bazı Reddit kullanıcıları büyük düşüşün bir hafıza bug’ına bağlı yeni program kodu hatasından kaynaklandığını iddia etti. Bazı kullanıcılar ise düşüşün bug’tan kaynaklandığını kabul etse de bunun BU node’larına yönelik yapılan bir saldırı olabileceğini yazdı.

Geçtiğimiz hafta sonu Bitcoin Core’un yeni sürümü 0.14.1 resmi olarak piyasaya sunuldu. O zamandan beri Bitcoin Core ve getirdiği SegWit çözümü camiadan daha fazla ilgi çekmeye başladı. Yeni sürümün en önemli geliştirmelerinden biri node erişimine ve işlem doğrulamasına olanak tanıyan müşterilerin hafıza kullanımı. Son sürüm madenciler için aktivasyondan sonra dahi SegWit olmayan müşterilere destek özelliği sunuyor. Bu, madencilerin yükseltilen ağda nizami bir şekilde çalışabilmesi demek.

User-activated-soft-fork (UASF) ve BIP 148 de Core 0.14.1’e güncellendi. Zorunlu SegWit aktivasyonunu kapsayan 148. geliştirme teklifi 12 Mart’ta piyasaya sunuldu. Teklif madencilerden ziyade node’lara yönelik ve node’ları SegWit’e yükseltme yapmaya zorluyor. SegWit aktivasyonu üzerinde 1 Ağustos’tan önce fikir birliğine varılmadığı sürece BIP148’in UASF’u o tarihlerde uygulanabilir.

uasf.saltylemon.org verilerine göre BIP148’e yükseltilen node’ların toplam sayısı 420’nin üzerinde.

Yine de BTC.com’a göre son iki haftadır BU oranı SegWit oranından yüksek görünüyor. Çıkarılan son 2015 blokta BU % 39.48’i bulurken SegWit oranı % 32.14.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.