X


Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

07:00
26 Kasım 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin’ deki sert düşüş bu hafta da devam etti ve kripto para piyasası çok ciddi değer kayıplarıyla haftayı sonlandırdı. Haftaya 5640$ seviyesinden başlangıç yapan BTC, hafta içerisinde 3650$ seviyesini test etti, hafta kapanışını ise 4100$ seviyesinden yaparak %27 değer kaybetti. Bitcoin bu değer kaybı ile 2018 yılı içerisindeki en düşük seviyesini güncellemiş oldu. Bununla birlikte altcoin tarafının bu düşüş dalgası içerisinde daha fazla yıprandığını söyleyebiliriz. Hafta içerisinde gerçekleşen teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Bitcoin önceki hafta E (5400$) seviyesi üzerinde tutunup haftayı kapatmıştı. Ayrıca 4 saatlik ve saatlik grafiklerde yukarı yöne doğru hareket olacağının sinyalini veren oluşumlar söz konusu idi. Ancak piyasa yapıcının aklındaki düşüncenin bizimkiyle tamamen ters düşündüğünü haftanın ilk gününde oluşan bar ile görüyoruz. Pazartesi günü barında görüldüğü üzere, satışlar bir alt destek bölgesi olan F (4900$) trendine kadar devam etmiş. Salı günü satışların sürmesi ile fiyatın yine bir alt destek bölgesi olan G (4450$) seviyesine kadar gerilediğini görüyoruz. Bu seviyede cılız da olsa bit tepki hareketi oluşmuş. Ancak bu seviye perşembe günü aşağı yönlü olarak kırılmış ve grafikte daha önceden belirtmediğim, bu hafta eklediğim L3 (3900$) seviyesi test edilmiş. Haftanın son günü ise L3 (3900$) seviyesi aşağısına sarkma oluştuğunu ancak kapanışın bu seviye üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Hacim tarafına baktığımızda ise bu hafta ciddi bir artış söz konusu. RSI tarafında ise bu haftanın tamamen aşırı satım bölgesinde geçtiğini ve son değerin ise 12 olduğunu görüyoruz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemizi geçelim.

Bitcoin bu haftaki performansı ile 2018 yılını en kötü günlerini yatırımcısına yaşattı. Bitcoin’ in yanı sıra kripto para piyasasındaki birçok altcoinde, çok uzun bir süredir görülmeyen fiyatlar maalesef yeniden test edildi. Piyasada böyle bir düşüşe şahit olmak, bu ortamda yatırım yapmak her ne kadar sinirlerimizi yıpratsa da, bu durumu değerlendirip yatırımcılar olarak bundan dersler çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle de yatırım stratejilerimiz belirlerken, stoploss (zararı durdurma), take profit (kar alma), yatırım yapılacak vadeyi en doğru şekilde belirleme gibi konularda daha fazla bilgi edinip bunu tecrübemiz ile birleştirmemiz uygun olacaktır. Bitcoin’ in mevcut durumuna gelecek olursak; fiyatın L3 (3900$) seviyesinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. RSI olarak aşırı satımda bulunulması, düşüş le birlikte hacmin artış göstermesi sebebiyle bu seviye üzerinde kalındığı sürece kısa vade için yukarı yönlü hareket olacağını değerlendiriyorum. Ancak piyasa yapıcı yeniden satış baskısı oluşturur ise L2 (3600$) seviyesi destek olarak gündeme gelecektir. Bitcoin’ orta vade de rahatlaması için ise G (4450$) seviyesinin üzerine geçiş yapması gerektiğini düşünüyorum. 4 saatlik ve saatlik grafiklerde baktığımızda ise düşen trendin devam ettiğini görüyoruz. Kısa vade takip eden yatırımcıların mavi düşen trendi iyi takip etmesi uygun olacaktır. Mavi düşen trendin yukarı kırılımında fiyat hareketinin yükselen trend oluşturacağını değerlendiriyorum.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 26.11.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar