X

Bitcoin, Piyasaya Nasıl Bir Yön Çizecek: Analist Yorumları ve On-Chain Metrikleri!

Bitcoin'deki teknik görünüm ve on-chain metrikleri, Bitcoin'in dip fiyat seviyelerine ulaştığına mı işaret ediyor?
10:45
13 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD enflasyon verisini açıklandığı 12 Ocak Çarşamba günü, Bitcoin yukarı yönlü bir ivme kazanarak kaydettiği değer artışları ile birlikte 43.700 dolar fiyat seviyelerine yükseldi. Bitcoin’deki bu değer artışının ardından ise kripto para piyasası, yönünü yeniden yukarı çevirdi. Bu bağlamda Ethereum da kaydettiği yukarı yönlü fiyat hareketlerinin ardından 3.340 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Analist Yorumları

Bitcoin, son dönemlerde kaydettiği volatilitesi yüksek fiyat hareketleri ile birlikte yatırımcıların kafasında önemli soru işaretleri bıraktı. Burada kimi analistler ana trend yönünün yukarı olduğunu ifade ederken, kimi analistler ise ayı piyasasına girildiğini dile getirdi.

Bitcoin’deki teknik görünümü değerlendiren kripto para analisti Michaël Van de Poppe ise, BTC‘nin 42.800 dolar fiyat seviyelerinde tutunabilmesi halinde 46.000 dolar fiyat seviyelerini test edebileceği yönündeki beklentisini paylaştı. Analist, teknik görünümün ilerleyen aylar için yükseliş sinyali verdiğini de ekledi.

Bir başka kripto para analisti Will Clemente de teknik görünümde şu anda Bitcoin’in dip fiyat seviyelerine ulaştığını ve BTC’nin alım bölgesine girdiğini ifade etti.

On-Chain Metrikleri

Son dönemlerde yaşanan yüksek oranlı değer kayıplarına karşın, borsalardaki Bitcoin arzı önemli ölçüde azaldı. Borsalardan cüzdanlara transfer edilen yüksek miktarlardaki Bitcoin’ler, yatırımcıların büyük ölçüde yükseliş yönlü pozisyon aldıklarını ortaya koydu. On-chain veri sağlayıcısı Santiment ise raporunda şu ifadelere yer verdi:

“Bitcoin’in iki ay önceki ATH seviyesinden önemli ölçüde uzaklaşmasına karşın, kripto para birimleri yüksek oranlarda borsalardan çıkış yapmaya devam ediyor. Dünki borsa çıkışı ve girişleri arasındaki 26.300’lük BTC farkı, bunun en belirgin işareti.”

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar