Bitcoin Ödemelerinin Son Umudu Lightning Network Güncellendi

Lightning Network'e geliştiriciler tarafından yeni özellikler eklendi.
21:00
2 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain geliştirme şirketi Blockstream Bitcoin ölçeklendirme yazılımı c-lightning’in yeni sürümünü yayımladı.

Lightning Network

C-lightning, Bitcoin’in zincir dışı ölçeklendirme çözümü Lightning Network’un (LN) bir eklentisi ve C programlama diliyle yazılıyor. Duyuruya göre yayımlanan son c-lightning 0.7 8 ay içerisindeki ilk büyük genişleme paketi oldu. Güncellemeyle birlikte performans artırıldı, hatalar düzeltildi ve geliştirilmiş belgeleme özelliği eklendi.

Eklentinin yeni özelliklerinden bir tanesi de geliştiricilere herhangi bir programlama diliyle geliştirme yapma fırsatı sunması. LN geliştiricileri bu sayede esnekliği ve özelleştirilebilmeyi artırmayı planlıyor. Aynı zamanda farklı programlama dillerinde çalışan geliştiricilerin LN’e katkı sağlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Blockstream kurucusu ve CEO’su Adam Back Lightning Network’ü tanıtmak üzere başlatılan Twitter meşale etkinliğinde, meşaleyi eski PayPal COO’su Reid Hoffman’a teslim etmişti.

Lightning Network Yaygınlaıyor

Aralık ayında LN’de bulunan Bitcoin miktarı rekor seviyelere ulaşmıştı. LN ağında toplam Bitcoin değeri 2 milyon doları aşarken, 1 yıllık süreç içerisinde LN inişli çıkışlı bir yol izledi. Aynı zamanda kanal sayısı 12 binin üzerine çıktı ve o zamanlar node sayısı yaklaşık 4 bindi. Şu anda LN ağında 500’e yakı BTC bulunduğu tahmin ediliyor.

Twitter ve ödeme uygulaması Square Cash’in CEO’su Jack Dorsey de LN’e destek verdi. Bitcoin’in gelecekte internetin para birimi olacağına inanan Dorsey, LN’i uygulamasına eklemeyi planladıklarını açıkladı. Diğer yandan Litecoin’de de LN istemi kullanılıyor ve ağda 100’ün üzerinde node bulunuyor. LN Bitcoin’in ödemeler adına son umudu gibi görünüyor ve Litecoin’e de ölçeklendirme anlamında iyi katkılarda bulunabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar