X


Bitcoin Madencilik Faaliyetleri Ne Yönde İlerliyor?

Bitcoin önemli ölçüde değer kaybetse de ağdaki hash oranı mayıs ayından itibaren ikiye katladı.
10:30
16 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyasının tanınmış isimlerinden Tom Lee tarafından yönetilen yatırım firması Fundstrat geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği verilerle dikkatleri yeniden üzerinde topladı. Wall Street merkezli firma Bitcoin’in mevcut hash oranıyla ilgili çarpıcı bir rapor yayımladı. Rapora göre BTC hash oranı mayıs ayından itibaren ikiye katladı.

Fundstrat yetkililerinden Sam Doctor konuya yönelik şu ifadelere yer veriyor:

Bitcoin’deki ayı piyasasına rağmen hash gücü mayıstan beridir ikiye katlayarak 57 EH/s değere yükseldi.

Madencilik faaliyetlerindeki devasa artış

Kripto para piyasasının değeri şubat ayından beridir %80’den fazla değer kaybetti. Ancak kripto para sektöründeki madencilik faaliyetleri oldukça yüksek oranlarla artmaya devam ediyor.

Bitcoin madenciliğinin zorluk derecesi belirli bir hedefe yönelik hash’i bulabilmenin ne kadar zor olduğunu ifade ediyor. Zorluk derecesi Bitcoin’in hash oranına bağlı bir şekilde değişiklik gösteriyor. Eğer daha az kişi Bitcoin madenciliği yaparsa BTC madenciliğinin zorluk derecesi düşer. Ancak daha fazla kişinin madencilik yapması ağdaki hash oranını artırır ve zorluk derecesi de artış gösterir.

Zorluk derecesinin artması ağda blok oluşturmayı daha güç bir hale getiriyor. Bu da madencilik gelirlerinin azalacağı anlamına geliyor. Bitcoin bloğunun ödülü ise her dört yılda bir değişiyor. Bu nedenle zorluk derecesindeki dalgalanma BTC madencilik gelirlerinin farklılık göstermesine neden oluyor. Uzmanlara göre BTC fiyatının düşmesi madencilik gelirlerini de aşağıya çekeceği için hash oranlarının azalması gerekiyor. Ancak fiyatı büyük oranda gerileyen Bitcoin’in hash oranı şaşırtıcı bir şekilde artış gösterdi.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar