X


CFTC Başkanı: Kripto Paralara Yapıcı Yaklaşmalıyız

CFTC başkanı kripto paralara yaklaşımın kripto paralara zarar vermeyecek şekilde olması gerektiğini dile getirdi.
11:00
16 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Singapur’da düzenlenen bir toplantıda CNBC’ye konuşan ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) başkanı J. Christopher Giancarlo, internetin hükümet müdahalesi olmadığı için güçlü bir şekilde gelişebildiğini ifade etti. Aynı şekilde kripto paralara da “zarar vermeme” politikasıyla yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Giancarlo düzenleyicilerin yeniliklerin önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyor. Düzenleyicilerin teknolojik gelişmelere engel olmak yerine piyasa manipülasyonlarının ve dolandırıcılık girişimlerinin üzerine yoğunlaşması gerektiğini öne sürüyor. Giancarlo konu hakkında şunları söyledi:

Kripto paralara da internetin ilk yıllarında olduğu gibi yaklaşmalıyız. Dijital bir devrimin yaklaştığını söyleyebiliriz, artık değer sınıflandırmaları ve para birimleri çağ ile birlikte değişiyor.

Giancarlo’ya göre yeni büyüyen bir sektörde özellikle dolandırıcılara karşı önlem alınması sektörün gelişimi açısından önemli. Daha önce değerli metallerde ve bazı borsalarda yaşanan talihsiz durumların şu anda kripto para piyasasında da yaşandığını belirten Giancarlo, sözlerine şöyle devam etti:

Söz konusu dolandırıcılık ve manipülasyon olduğunda, bunlarla mücadele edebilmek adına güçlü olmalıyız. Poliçeleri hazırlarken ağırdan almalı ve konuya iyi hakim olmalıyız.

CFTC’nin kripto para düzenlemelerinde oldukça yavaş davrandığı eleştirilerini Giancarlo şöyle yanıtladı:

Bazıları yavaş olduğumuzu söylüyor bazıları ise çok fazla hızlı gittiğimizi. CFTC olarak Bitcoin vadeli işlemlerini düzenledik. Dünyada başka bir yönetimde buna benzer bir şey görülmemişti.

CFTC Bitcoin’i ve diğer kripto paraları emtia olarak değerlendirdiği için bu çerçevede düzenliyor. Diğer yandan ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) kripto paraları tam olarak tanımlamış değil. Geçmişte SEC Ethereum ve Bitcoin’in menkul kıymet olarak değerlendirilmeyeceğini açıklamıştı. Kripto paraların büyük oranda yaygınlaşabilmesi için para birimi olarak kabul görmesi gerekiyor.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar