reklamı kapat

Bitcoin Madencileri Oyuna Geri Dönüyor

Son zorluk ayarlamasının ardından madenciler oyuna geri dönüyor.
18:00
7 Haziran 2020

Bundan yaklaşık bir ay önce blok ödülü yarılanması ile madencilerin faaliyetlerini sonladırdığı fark edildi. Aslında bu durum beklenen bir şeydi. Çünkü ödül yarılanması ile madencilerin gelirlerinde büyük düşüş görüldü. Bununla birlikte Bitcoin bloklarının yavaşladığı, işlem ücretlerinin arttığı ve madencilerin büyük satışlar yapmaya başladığı da ifade ediliyor.

Zorluk Ayarlaması

Bir riskten korunma fonu yöneticisi ve Blockware Mining’in genel müdürü olan Matt D’Souza, Bitcoin madencilerinin yarılanma sonrasında %30’unun faaliyetlerini sonlandırma riski altında olduğunu ifade etmişti. Bloklar yavaşladıkça da bu iddianın doğru olduğu ortaya çıktı. Ancak blokların çıkarılmasının zorluğunu belirleyen Bitcoin ağ zorluğu otomatik olarak ayarlandıktan sonra madenciler oyuna geri döndü.

En son zorluk ayarlaması 4 Haziran’da gerçekleşti ve zorluk %9.29 oranında azalmış oldu. Bu rakam şimdiye kadar gerçekleşen yedinci büyük hamleydi ve yılın başından bu yana negatif yönde gerçekleşen dördüncü ayarlama oldu.

Öte yandan Blockchain analitik firması Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft’ın paylaştığı bir grafiğe göre zorluk ayarlamasının ardından madenciler yeniden ekosisteme geri dönmeye başladı. CTO paylaştığı grafik ile birlikte, “Bugün bir saat içinde üç kez 12 blok üretildiğini gördük. Dün 14 blok bir saat içinde çıkarılmıştı.” ifadelerini kullandı.

Madenciler ve Fiyat

Blok ödülü yarılanmasından sonra ilk başta madencilerin faaliyetlerini sonlandırması ve elindeki Bitcoin’leri satmaya başlaması piyasada korku yaratmıştı. Çünkü faaliyetlerin sonlanması ile ağ güvenliği azalabilir ve işlem süreleri uzayabilirdi. Bununla birlikte madencilerin BTC satması da fiyatları birden aşağı çekme potansiyeline sahip.

Ancak madencilerin yeniden oyuna dönmesi ile korkulan gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.