X

Bitcoin İle Ödeme Dönemine İlişkin Eleştiriler: “BTC İle Patlamış Mısır Almak Uygun Değil”

Kripto para benimsenme oranlarına farklı bakış açıları.
17:00
15 Kasım 2021

Kripto para birimlerinin benimsenme oranları önemli dereceye ulaşırken artık dijital ödemeler için bir seçenek olara Bitcoin sunan çok daha fazla şirket bulunuyor. AMC Entertainment CEO’su Adam Aron, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in ödeme yöntemlerine eklendiğini açıklamıştı.

Kripto Paraların Kullanım Alanı Genişlerken Eleştiriler Arkasından Geliyor

Kripto para birimi benimsenmesinin arttığını gösteren kritik belirtiler ise şirketlerin ödeme yöntemlerine Bitcoin’i ve diğer altcoin’leri eklemesiyle ölçülebilir. Ancak Slow Ventures’ten Jill Gunter, henüz benimsenme oranlarının yeteri kadar etkili olmadığına inanıyor. CNBC ile yakın tarihli bir röportajında görüşlerini aktaran Gunter, şunları kaydetti: “Bugün dışarı çıkıp Bitcoin ile patlamış mısır almak bence uygun bir yöntem değil. Bunun için daha uygun olan başka kripto para birimleri bulunuyor. “

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

J.C. Flowers’tan Chris Flowers ise bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin‘in çok yavaş ve masraflı olduğunu belirtti. Flowers, Bitcoin için şu kelimeleri sarfetti: “Bitcoin, ciddi bir alternatif ödeme yöntemi olarak gerçekten gülünç.”

Henüz geçtiğimiz hafta açıklanan yüksek enflasyon rakamlarının ardından Bitcoin 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. JPMorgan, Bitcoin‘de görülen fiyat artışını enflasyon korkularının yeniden canlanmasıyla ilişkilendirmişti. Bununla birlikte teknoloji devi Apple‘ın yakın gelecekte kripto para birimlerini ödeme yöntemlerine eklemesi beklenmiyor. Özellikle başarılı CEO Tim Cook’un yatırım sepetinde kripto para birimlerine yer verdiğini açıklamasıyla heyecan yaratılmıştı. Ancak Cook, Apple’ın henüz kripto paralarla ilgili bir planı olmadığını aktarmıştı.

Bitcoin Tartışması

Bunun yanı sıra Amazon, sorusu kafaları karıştıran bir başka önemli platform oldu. Jeff Bezos destekli bir emlak uygulaması olan La Haus, Bitcoin ödemelerine yeşil ışık yaktı. Bu bağlamda daha fazla hizmet alanına dahil olan BTC, popülarite kazanıyor. Ancak doğal olarak herkes aynı fikirde olmak zorunda değil. Ekonomist Peter Schiff’e göre Bitcoin doğal sebeplerden ölmezse altın onu eninde sonunda öldürecek. Öte yandan MicroStrategy patronu Michal Saylor, Bitcoin’in altını öldürdüğünü savunuyor.

Tüm bu tartışmalar ve ifadelerin arasında Bitcoin şu anda bir ülkede yasal para birimi olarak ve binlerce işletmede ödeme yöntemi olarak kullanılıyor. Önümüzdeki dönemde benimsenme oranlarının seyrini hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar