X


Bitcoin (BTC) Zanzibar’da Yasal Para Birimi Olabilir!

El Salvador şimdilik mantıklı bir adım atmış gibi görünüyor. Üstelik daha şimdiden onun izini takip etmek isteyen ülkelerin sayısı artıyor.
20:29
15 Kasım 2021

El Salvador’un yaptığı büyük Bitcoin deneyi haftalardır devam ediyor. Şimdilik yakılan birkaç Bitcoin ATM’si ve muhalefetin öfkesi dışında bir sorun görünmüyor. Elbette Bitcoin bu süre zarfında ciddi değer kayıpları yaşamadı, Nayib Bukele’nin keyfi bu yüzden yerinde. Sıradaki El Salvador olma niyetiyle, Zanzibar çalışmalara başladı.

Zanzibar ve Bitcoin (BTC)

Tanzanya’da yarı özerk bir bölge olan Zanzibar’ın Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini düzenleme ve benimseme yollarını araştırdığı konuşuluyor. Zanzibar hükümeti, kripto para birimi endüstrisi ile ilgili politikaları tartışmak için bankalar ve bakanlıklar gibi paydaşlarla toplantılar düzenlemeyi planlıyor. Devlet Bakanı Mudrick Soraga, planları geçen hafta Çarşamba günü Tanzanya haber ajansı The Citizen’e duyurdu.

Soraga, daha önce de kripto paraların benimsenmesiyle ilgili bazı uzman isimlerden görüş almıştı. Zanzibar Devlet Üniversitesi’nden Profesör Haji Semboja’ya göre, yerel yönetim Tanzanya Bankası aracılığıyla kripto paraların amaçlarını ve faydalarını açıklayan politikalar geliştirmek zorunda kalacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tanzanya Bankacılar Birliği başkanı Abdulmajid Nsekela, Zanzibar’ın büyüyen teknoloji hakkında öğreneceği çok şey olduğunu kaydetti.

“Bu teknolojinin nasıl çalıştığına dair diğer ülkelerden dersler çıkarmaya başlamamız gerekiyor. Kripto paranın etkili olması için kripto para politikalarına ihtiyacımız olacak”.

Zanzibar’dan gelen bu son haberler, Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan’ın Haziran ayında ülkenin merkez bankasını Bitcoin gibi kripto para birimlerini keşfetmeye başlaması için teşvik etmesinden aylar sonra geldi.

Ülkeler Bitcoin’i Benimseyecek

Cardano‘nun kurucusu Charles Hoskinson gibi bazı etkili isimler daha fazla ülkenin El Salvador’u takip edeceğini düşünüyor. Bu konuda en öne çıkan ülkeler ise Afrika kıtasında bulunuyor. Bölgedeki kripto para çılgınlığı 1 yılda %1200’e ulaştı. Kripto para benimsemesi konusunda son derece hızlı ilerleyen bölge ülkeleri aslında buna mecbur görünüyor.

Yerel paraları son derece volatil olduğu için yatırımlarını daha güvenli limanlarda saklıyorlar. Altın ve gümüş gibi fiziksel yatırımların çalınma riski bulunuyor. Ancak kripto paralar her yerden erişilebilir ve hırsızlar tarafından daha zor çalınıyor. Dünyanın herhangi bir yerinden ödeme gönderme kripto paralarla oldukça basit ve ucuzdur. Ancak Swift işlemleri hem zahmetli hem de maliyetli bir alternatif, El Salvador gibi ülkelerin Bitcoin’i kabul etmesindeki en önemli sebeplerden biri de budur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar