X


Bitcoin Cash’in Çöküşü Sürüyor

Litecoin Bitcoin Cash'i toplam piyasa değeri bakımından geride bıraktı.
16:02
15 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

1 Ağustos 2017’de piyasaya sürüldüğünden beri Bitcoin Cash “dijital gümüş” Litecoin’le pek çok yönden rekabet içinde oldu. İki coin’in ortak noktaları; Bitcoin’den daha büyük bloklara sahip olmaları, aynı amaç ve kullanıma sahip olmaları ve ticari kullanıma uygun bir şekilde hızlı onaylara sahip olmaları.

Dolayısıyla satıcılar açısından bu iki projeyi kıyaslamak son derece mantıklı. BCH yola büyük bir toplam piyasa değeri ve marka avantajıyla çıktı ve doğrudan üst sıralara yerleşti. Bunun temel sebebi Bitmain ve Bitcoin.com’un ciddi desteğiydi. Ancak Litecoin fanları uzun süredir BCH’i geçme, “flappening” çağrısında bulunuyordu.

LTC’nin yaratıcısı Charlie Lee sık sık “Chikun” (chicken flap – tavuğun kanat çırpışı) olarak anılıyor. Büyük bir kripto paranın diğerini geçmesine (örneğin ETH’in BTC’yi geride bırakması) ise “flippening”(çevirmek, örn. madeni paranın tersine dönmesi) deniyor. Dolayısıyla LTC’nin BCH karşısındaki zaferine “flappening” diyebiliriz. Bu kavramlar öyle popüler oldu ki Charlie Lee tarafından bile kullanıldı. Lee Şubat 2018 sonlarında şu tweet’i atmıştı:

Flippening (ETH>BTC) asla gerçekleşmeyecek. Ancak flappening (LTC>BCH) bu yıl gerçekleşecek.

Charlie Lee kripto para piyasası hakkında yaptığı doğru tahminlerle ün yapmış durumda. Flappening tahmini bunların en sonuncusu oldu. Lee 2017’nin sonunda başlayan fenomen haline gelmiş boğa koşusunun sonunda LTC’nin 20 dolara düşeceği tahmininde bulunarak son derece çarpıcı bir şekilde haklı çıktı. Yeni yıla 2 hafta kala flappening gerçekleşti ve Lee bunu Twitter’dan kutlamayı ihmal etmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar