X


Ayılar Hala Güçlü: Kripto Para Piyasası 100 Milyar Doların Altına Düşecek Mi?

Kripto para piyasası toplam değeri Ağustos 2017'den bu yana ilk defa 100 milyar doların altına düşebilir.
17:00
15 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yedi günde kripto para piyasasının toplam değeri 117 milyar dolardan 102 milyon dolara düştü.

Büyük piyasa değerli kripto paralar BTC, ETH ve XRP dolara direnemedi ve bu süreç içerisinde %10 değer daha kaybetti. En değerli üç kripto paradan en çok düşüşü yaşayan ETH oldu, 94 dolardan 84 dolara geriledi.

Bitcoin fiyatı diğerlerine kıyasla daha iyi performans gösterdi. Ancak işlem hacminin düşük olması aşağı yönlü hareketi güçlendiren etkenlerden biri oldu. Gidişata bakılırsa BTC’nin 3 bin doların altına düşme riski bulunuyor. Kripto para yatırımcısı ve analisti CryptoDonAlt şöyle bir paylaşımda bulundu:

BTC 2014 yılının kırılma noktalarına yaklaştıkça birçok insan 3 bin, hatta bin doların mümkün olduğunu düşünüyor. Bence 2700 dolar almak için en uygun nokta olabilir. Tarih tam olarak tekerrür etmese bile bir şekilde kafiyeli ilerliyor.

Analist 3 bin doların altına düşme ihtimalinin her zaman var olduğunu şu anda BTC’nin çok yüksek riskli ve belirsiz bir durumda olduğunu yazısına ekledi:

Son yaşanan ayı piyasasını sona erdiren durumu bekliyorsanız, mevcut durumda o noktadayız. Ancak şu anda piyasada daha çok likidite var ve yatırımcılar bir derece daha dikkatli.

Güney Kore ve Japonya gibi büyük pazarlarda da azımsanmayacak kadar büyüklükte işlem hacminin düştüğü görülüyor. Kripto para piyasası veri sağlayıcısı CryptoCompare’e göre Güney Kore ve Japonya 2017 yılındaki boğa sezonunda ABD’nin üzerinde yer almışlardı ve küresel Bitcoin hacminin %5’ine sahiplerdi. Şu anda ABD uluslararası BTC işlem hacmi olarak Tether hesaba katılmadığında %17,6 ile lider konumda.

Ağustos 2017 yılından bu yana ilk defa kripto para piyasası 100 milyar dolar seviyesinin altına düşme riskiyle karşı karşıya. En çok değer kaybeden token’lar ICON (ICX), VeChain (VET) ve Zcash (ZEC) oldu ve %95’e kadar değer kaybettiler. Eğer ayılar 2019 yılının ilk aylarında piyasayı terk etmezlerse token’ların likidite sıkıntısının artması ve daha fazla değer kaybetmesi büyük ihtimal.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar