Bitcoin Çalan Chrome Uzantısına Dikkat!

18:00
16 Mart 2016
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Slovenya merkezli Bitcoin borsası Bitstamp, potansiyel olarak kullanıcıların Bitcoin’lerini çalabilecek bir Chrome uzantısı için Bitcoin kullanıcılarını uyardı.

Uzantının adı ‘BitcoinWisdom Ads Remover’ ve BitcoinWisdom.com’da çıkan reklamları kaldırdığını iddia eden bir reklam kaldırıcı uzantı olarak piyasaya sürülmüş. BitcoinWisdom.com bilindiği gibi Bitcoin piyasaları hakkında anlık bilgi sağlayan bir platform; fakat bu uzantının BitcoinWisdom sitesiyle bir ilgisi olmadığını belirtmekte fayda var.

Bitstamp ekibinin araştırmalarına göre, içeriğinde kötü amaçlı kodlar bulunan uzantı Bitcoin dolar takası yapılabilecek gerçek bir siteye yönlendirme yapıyor; fakat ödeme alınacak adresi yönlendirilen adres yerine kendi Bitcoin adresi ile kullanıcı farkında olmadan değiştiriyor. Hatta adresler için oluşturulan QR kodların bile değiştirildiği ifade ediliyor. Bu durumda kullanıcının adres değişikliklerini fark etmesi imkansızlaşıyor ve farklı Bitcoin adresine transferler gerçekleşebiliyor.

CoinTürk olarak, Bitcoin transferi yaparken herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için dünyaca bilenen servis sağlayıcıları, borsalar ve cüzdan hizmetlerini kullanmanızı ve mecbur olmadıkça bu tarz uzantılar üzerinden transfer işlemi yapmamanızı öneriyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar