Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri 10 Kasım’dan bu yana genel bir düşüş eğilimi içinde bulunuyor. 
12:41
29 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve altcoin’ledeki düşüş grafikleri uzun zamandır yatırımcıların endişelenmesine sebep oluyor. Zaman zaman yükseliş hamleleri görülse de 10 Kasım’dan bu yana piyasanın genel eğiliminin aşağı yönlü olduğu görülüyor. Peki, kripto para birimleri neden düşüyor?

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

2021 yılında kripto para birimlerinin düşüşünü tetikleyen bazı olaylar yaşadık. Örneğin; Çin’in kripto para madenciliğini yasaklaması, altcoin2ler ve Bitcoin üzerinde bir düşüş baskısının oluşmasına sebep oldu. Bunun yanında Tesla’nın önce Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmesi ve ardından bu hamlesinden vazgeçmesi de bir düşüş etkeni olarak değerlendirildi.

Ancak Bitcoin’in 10 Kasım’da 69.000 dolar ile rekor kırmasından sonra başlayan düşüşün arkasında yukarıda bahsedilenler gibi net bir etken bulunmuyor. Dolayısıyla bu düşüş bir düzeltme olarak nitelendiriliyor. Bunlara ek olarak yapılan araştırmalara göre eski BTC sahipleri, satış yapmıyor. Yani satış baskısını son 3 ile 6 ay içinde Bitcoin alan kişiler oluşturuyor gibi görünüyor.

Öte yandan kripto para birimlerindeki düşüşün arkasında şu anda bir tatil döneminde olmamız ve yılın bitiyor olmasının da etkisinin olabileceği düşünülüyor.

Bitcoin 2022 Beklentileri

Bitcoin fiyatı 52.000 dolarlık önemli seviyenin üzerine iğne attıktan sonra gerilemeye başladı ve 47.300 dolara kadar geriledi.

Daha sonra bir toparlanma olsa da şu anda 48.000 dolar bir direnç olarak oluşmuş gibi görünüyor. Bitcoin’in yıl sonu öncesinde 50.000 dolarlık psikolojik sınırın üzerine çıkıp çıkamayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar