ProShares, Metaverse Odaklı Bir ETF Başlatmak İçin SEC’ye Başvuru Yaptı!

ProShares, Metaverse odaklı bir ETF başlatmak amacıyla SEC'ye başvurdu.
13:45
29 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başlatan ilk şirket olan ProShares, Metaverse odaklı yeni bir ETF başlatmak üzere SEC’ye başvurdu.

ProShares, Metaverse ETF’i Başvurusunu Yaptı

Dev finans şirketi, ProShares Metaverse Theme ETF adı verilen metaverse odaklı bir ETF başlatmak adına Salı günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurdu. Söz konusu ETF’in, Solactive Metaverse Theme Index’in (SOMETAV) performansını izleyeceği belirtildi.

ProShares, endeksin New York Menkul Kıymetler Borsası veya Nasdaq Borsası’nda işlem gören ve belirli piyasa değeri ve likidite gereksinimlerini karşılayan ABD şirketlerini içerdiğini ifade etti. Apple ve Nvidia gibi teknoloji devlerinin endeksin en önemli bileşenleri arasında olduğu bildirildi.

Metaverse Ekosistemi Büyüyor

Meta’nın (eski adıyla Facebook) isim değişikliğine giderek yeniden markalaşacağını duyurması ile birlikte Metaverse kavramı, kripto para piyasasının odak noktası haline geldi. Yakın zamanda birçok dev teknoloji şirketi, Metaverse alanındaki büyük fırsatlara ve bu alandaki potansiyele yönelik birtakım açıklamalar yaptı. Bu bağlamda da The Sandbox ve Decentraland başta olmak üzere bazı Metaverse projelerinin kripto para birimleri de son aylarda oldukça yüksek fiyat performansları sergiledi ve piyasa değerlerinde yüksek oranlı artışlar kaydetti.

Ek olarak, 29 Kasım’da, iki Kanadalı şirket Evolve Funds Group’un ve Horizons ETFs Management’ın da Metaverse ETF’leri, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar