X


Bitcoin (BTC) İçin Akıllı Sözleşme Özelliği Geliyor! Ethereum’dan DeFi ve dApp Akını Başlayabilir!

Akıllı sözleşmelerin kapısı Bitcoin (BTC) için açılıyor, peki ne gibi faydalar sağlayacak?
18:33
20 Ağustos 2021

London Hard Fork gündemimizi o kadar meşgul etti ki yakında gelecek olan Bitcoin (BTC) güncellemesini bile unuttuk. Kasım ayında gelmesi beklenen güncelleme birçok yeniliği peşinden sürükleyecek. Çok daha önemlisi ağ artık akıllı sözleşmelere müsait hale gelecek. Yani Ethereum, Solana gibi ağlardan Bitcoin’e akın başlayabilir.

Bitcoin (BTC) Akıllı Sözleşmelere Kavuşacak

Madencilerin +90% desteğiyle birlikte onaylanan Bitcoin Taproot güncellemesi nihayet kasım ayında geliyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi ve blockchain teknolojisinin temeli olan Bitcoin (BTC) son 4 yıldır böylesi bir güncelleme yaşamıyordu. Son büyük güncelleme 4 yıl evvel SegWit ile yapılmıştı. Nihayet yıllar sonra ağ için ciddi faydalar üretecek büyük bir güncellemeyle karşı karşıyayız.

Schnorr imza modelinin Bitcoin ağına getireceği çok fazla avantaj bulunuyor. Güvenlik, gizlilik, ölçeklenebilirlik çok çok daha önemlisi “akıllı sözleşmelere” uyumluluğun ilk adımı atılıyor. Taproot güncellemesiyle birlikte Bitcoin (BTC) oyunun kurallarını değiştirebilir. DeFi ekosisteminin hızla büyüyor olması akıllı sözleşmelere sahip ağların sayısını artırdı. Solana, Polygon ve en büyük akıllı sözleşme ağı Ethereum teknolojiye altyapı sağlıyor. Hepsinin artı ve eksi yönleri bulunuyor. Ancak bu resimde bir eksik var, Bitcoin (BTC) DeFi ve dApp projeleri için şu an kullanılmıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Akıllı Sözleşmeler ve Bitcoin

Bitcoin (BTC) Akıllı Sözleşme Eksiği

Şu an dünyanın en büyük akıllı sözleşme ağı Ethereum, fonksiyonelliği ve gücü sayesinde çok sayıda proje bu ağı tercih ediyor. Solana ve Polygon gibi alternatif ağlar ise işlem ücretlerinin daha makul olması gibi gerçeklerden dolayı talep görüyor. DeFi ve dApp projelerinin ağa sağladığı çok sayıda avantaj bulunuyor. Ağ işlemleri ve kazançları artıyor bir fayda üretimi sağlanıyor. Elbette bu durum yatırımcıların kazançlarını da doğal olarak etkiliyor.

Bitcoin (BTC) akıllı sözleşmeler için hali hazırda uygun değil. Hem ağda çalışacak sağlıklı bir projenin geliştirilmesi ciddi anlamda zaman alıyor, hem de işlem ücretleri son derece astronomik seviyelere ulaşıyor. Ancak yeni güncellemeyle birlikte ağın akıllı sözleşmelere uyumlu hale gelmesi için ilk adım atılmış olacak.

Birkaç yıl içinde Bitcoin (BTC) ağını kullanan dApp ve DeFi projelerini görebiliriz. Elbette bu durum altı hatta yedi haneli Bitcoin (BTC) fiyatını görmemiz için büyük katkılar sağlayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar