X


Bitcoin (BTC) İçin Tarihi Gün Yaklaşıyor! Büyük Ağ Güncellemesi (Taproot) Neleri Değiştirecek?

Büyük güncellemeye az kaldı, Kasım ayı içinde güncellemenin gerçekleşmesi bekleniyor. Peki bu güncellemenin detayları neler? Neden bu kadar önemli?
10:52
20 Ağustos 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

SegWit güncellemesinden yıllar sonra ilk defa Bitcoin (BTC) yeni bir ağ güncellemesi yapacak. Yumuşak çatallama “Taproot” için geçtiğimiz aylarda madencilerin %90’ı onay verdi. Onaylar alındığı için artık süreç başlamış oldu. Peki bu güncellemeyle hayatımızda neler değişecek?

Bitcoin Taproot Güncellemesi

Kripto paralarda üç önemli detay var, projeler bu yönlerini ne kadar geliştirirse o kadar itibar görüyor. Bunlar gizlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliktir. Örneğin Ethereum (ETH) yıllardır ölçeklenebilirlik sorunuyla mücadele ediyor bu yönde ağ güncellemeleri yapılıyor.

Bitcoin Taproot güncellemesi tam da bu üç konuda projeye fayda sağlayacak. Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin (BTC) artık bu sorunlarından arınmaya başlayabilir.

Gelecek güncellemeyle birlikte ağ gizliliği artacak. Komut dizinlerinin gizliliği artacak, Bitcoin işlemleri tek parça olarak görülebilecek böylece hareketli tüm parçalar anonimleştirilecek. P2P yani eşler arası işlemlerde akıllı sözleşmelerle gizlilik artırılabilecek. Elbette işlem gizliliği cüzdanları anonim yapmıyor. Akıllı sözleşmeler kısmı önemli, bu kısım detaylandırılırsa Bitcoin (BTC) akıllı sözleşmeler ile DeFi, dApp gibi konularda akına uğrayabilir. Böyle bir durumda elbette fiyat artışı da yaşanacaktır.

Yaklaşık 3 yıldır tartışılan bu ağ yükseltmesi ilk olarak Bitcoin geliştiricisi Greg Maxwell tarafından başlatıldı.

Schnorr İmzaları Geliyor

Alman bir matematikçi tarafından geliştirilen şifreli imza şemasıdır. Özellikle kasım ayında bu ismi çok fazla duyacağız. Eğer piyasa dinamikleri müsaade ederse gelecek güncelleme fiyata son derece olumlu yansıyacak. Üstelik yeni bir ATH için gerekli psikolojik desteği de verecek.

Basit, kısa ve güvenli Schnorr imza modeli ilerleyen süreçte birçok ağ tarafından kullanılabilir. Yeni nesil benzer imza modellerinin üretilmesinde Schnorr Dijital İmza Şeması‘nın (SDSS) temel alınması bekleniyor. Bu modelin en büyük avantajı “imza toplama” kapasitesidir. Yani ağda yapılacak işlemler için alınan onayların tek bir Schnorr imzasında toplanması mümkündür. Elbette bu durum güvenliği, hızı ve gizliliğe katkıda bulunuyor.

Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesini Faydaları

En büyük fayda işlem boyutlarının azalması olacak. Daha fazla anahtar ve imza gerektiğinden komut dosyası tabanlı çoklu imzaların boyutu artar, ancak çoklu imzalar sabit ve küçük boyutludur. Yani komut dosyası tabanlı ve yüksek boyutlu imzaların yerini yenisi alıyor. Bu sayede blok boyutları küçülecek ve doğal olarak ücretlerde dolaylı bir azaltma yaşanacak.

İşlem boyutlarının azalması ağdaki TPS oranını artıracaktır. Yani blok başına daha fazla işlem yapılabilecek. Diğer bir tabirle saniyelik işlem kapasitesi daha yüksek rakamlara çıkacak. Düşük işlem ücretleri insanların bir takas aracı olarak Bitcoin’i daha fazla kullanmasını sağlayacak.

İmza modelinin yenilenmesiyle birlikte henüz işlem onaylanmadan imzasını değiştiren ve çift harcama saldırısı teşebbüsünde bulunan kişilerden de kurtulacağız. Bitcoin blockchain’i için bir risk olan bu durum “imza değişimi saldırısı” veya “çift harcama sorunu” olarak biliniyor.

Schnorr imzalarıyla birlikte güncellemenin sorunsuz gerçekleşmesi Lightning Network’e olan ilgiyi katlayacaktır. Bu gelişmeyle birlikte günlük hayatta Bitcoin ile harcama yapmaya bir adım daha yaklaşmış olacağız. Üstelik bu adım son yılların en büyüğü olarak kabul ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar