X


Bitcoin (BTC) Fiyatı Rekor Yükselişine Devam Edecek mi? İşte 3 Senaryo!

BTC fiyatının yükseliş sebepleri neler?
13:32
17 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibariyle son 24 saat içerisinde %3 artış elde ederek 16.710 dolar seviyesine kadar çıktı. Bu yükseliş altcoinler için de hafif çapta artışı beraberinde getirse de şu an için herkesin Bitcoin fiyatına odaklandığı söylenebilir. Peki BTC fiyatı neden ve nasıl böylesine hızlı bir şekilde yükseldi?

btc

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Aslında Bitcoin fiyatına yükseliş getiren ilk ve büyük ihtimalle en önemli sebep kurumsal yatırımcının sektöre giriş yapması. MicroStrategy’nin yaptığı yatırımın yanı sıra ABD’nin en büyük dördüncü bankacılık kurumu Citibank da lider kripto para birimi Bitcoin hakkında önemli bir rapor yayınladı. Citibank, Bitcoin’in aynı 1970’li yıllardaki altın piyasasındaki patlamayı yaşayabileceğini ve yakın vadede 100.000 dolarlık fiyatın üzerine çıkabileceğini duyurdu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tabii ki kurumsal firmaların katılımı Citibank veya MicroStrategy ile sınırlı değil. ABD’nin en büyüklerinden olan JPMorgan, daha önceki senelerde Bitcoin’e düşmanca bir tavır sergilerken şimdilerde altın ETF’leri yerine direkt olarak BTC yatırımı yapmaya başladı. JPMorgan’ın milyarlarca dolarlık fona sahip destekçileri de bu yönde karar alıp BTC yatırımı yapmaya başlayabilir.

Beklenen BTC FOMO’su  Başladı

Yani kurumsal yatırımcının sektöre girdiği iddiası artık gerçeklik payına sahip. İkinci bir sebep ise Bitcoin’in aslında tarihindeki en büyük üçüncü haftalık kapanışı yapmasına dayanıyor. Bu, sadece kurumsal değil bireysel yatırımcılarda da bir FOMO oluşturdu. Boğaların liderliği kaybedeceği ve düşüş yaşanacağı beklentisi de böylelikle son bulmuş oldu.

Üçüncü olumlu gelişme ise ABD’nin en önemli endekslerinden Dow ile alakalı. Dow Jones, neredeyse 500 puanlık bir artış sonrasında tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşmaya çok yaklaştı. Bitcoin ile borsaların arasında doğrusal bir ilişki olduğu biliniyor ve BTC tam olarak bu sebepten yükseliyor olabilir.

Borsanın Yükselişi BTC’ye Yaradı

Özellikle Koronavirüs aşı haberlerinin birbiri ardına geldiği şu günlerde riskli varlıklara yönelim beklenen bir gelişmeydi. Bitcoin de kurumsal yatırımcılar için riskli varlık kategorisinde ve borsa yükselirken bunun da rekor kırması oldukça olası. Peki Bitcoin fiyatı yükselişini sürdürebilecek mi?

Aslında ekonomilerin normale dönmeye başlaması, BTC gibi riskli varlıklara yönelik ilgiyi körükleyebilir. Lider kripto para biriminin de bundan kaynaklı çok önemli bir yükseliş elde etme şansı var. Ancak bazı analistler hiç beklenmeyen bir haber ile BTC fiyatının 15.000 dolara kadar indirilebileceğini vurgulamakta ve ani düşüşlere karşı hazırlıklı olmakta fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar