X

Bitcoin (BTC) Dünyanın En Büyük 8. Varlığı! 

Infinite Market Cap (8MarketCap) verilerine göre lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dünyanın en büyük 8. varlığı konumunda. 
12:10
9 Ekim 2021

Bitcoin’in ne kadar değerli olduğu ya da gerçek bir değerinin olup olmadığı tartışıladursun, Infinite Market Cap verilerine göre lider kripto para birimi tüm dünyadaki en büyük 8. varlık konumunda yer alıyor.

Bitcoin 8. Sırada

Infinite Market Cap (8MarketCap), altın ve gümüş gibi değerli metallerin, Apple ve Tesla gibi halka açık şirketlerin, QQQ ve Vanguard S&P 500 gibi ETF’lerin, ve Bitcoin ile Ethereum gibi kripto para birimlerinin piyasa değeri sıralamalarını paylaşıyor.

8MarketCap’e göre şu anda 11,1 trilyon dolar değeri ile altın dünyanın en değerli varlığı olarak karşımıza çıkıyor. Altını; 2,3 trilyon dolar ile Apple, 2,2 trilayon dolar ile Microsoft ve 1,9 trilyon dolar ile Saudi Aramco takip ediyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto para birimlerinin lideri Bitcoin (BTC) ise bu listede 1,03 trilyon dolarlık değeri ile 8. sırada yer alıyor. Bitcoin’in hemen üzerinde 1,27 trilyon dolar ile gümüş yer alırken hemen altında da 930 milyar dolar ile Facebook yer alıyor.

Bu liste sadece tek bir sınıfta yer alan varlıkları sıralamak yerine tüm dünyada her alandan varlığı değerlendirmeye aldığı için oldukça önemli. Ayrıca bu noktada toplam kripto para piyasası değerinin 2,3 trilyon dolar olduğunu ve dolayısıyla sıralamada Apple ile baş başa oldukları ifade edilebilir.

Bitcoin Eleştirileri ve Gerçekler

Her ne kadar çok uzun zamandır Bitcoin’in gerçekten değerli bir varlık olduğu ve devrimsel değişiklikler yaratacağı anlatılmaya çalışılsa da pek çok isim Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını ve kullanım durumu bulunmadığını ifade ediyor.

Ancak yukarıdaki tabloya bakıldığı zaman insanların bu görüşler ile aynı görüşü savunmadıkları anlaşılıyor. Ayrıca bu noktada şu anda Bitcoin kullanan ve Bitcoin’i benimseyen insan sayısının çok az olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bitcoin benimsenmesi arttıkça ve insanlar BTC’yi daha fazla kullanmaya başladıkça lider kripto para biriminin bu listede daha da üst sıralara tırmanacağı düşünülüyor.

Ayrıca Tesla, Berkshire Hathaway, NVIDIA, JP Morgan Chase, Visa, Alibaba, Samsung, Walmart ve Bank of America gibi pek çok dev isim sıralamada Bitcoin’in altında kalıyor. Bunlara ek olarak piyasa hacmi bakımından en büyük 2. kripto para birimi olan Ethereum da (ETH) listede 19. sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar