X


Bitcoin Bir Zamanlar 1 Dolardı, Peki Sonra Neler Oldu?

ETH kurucularından Charles Hoskinson piyasaya adım attığında Bitcoin 1 dolardı. Peki daha sonra piyasada neler yaşandı?
12:00
17 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ve Cardano’nun kurucu ortaklarından Charles Hoskinson kripto para piyasasına ilk adımını attığında Bitcoin’in fiyatı yalnızca 1 dolardı. O tarihten bu yana köprünün altından çok sular aktı ve piyasa ile Blockchain sistemlerini destekleyen altyapılar önemli ölçüde değişti.

Cardano (ADA) ve Ethereum Classic’in (ETC) gelişim sürecine öncülük eden bir teknoloji şirketinin CEO’luğunu yürüten Hoskinson geçtiğimiz günlerde bir röportaj verdi. Röportajda sorulan bir soru üzerine kripto para alanına ilk girişini anlatan ünlü isim sektöre madencilik faaliyetleriyle adım attığını ifade ediyor. Hoskinson’ın sektöre girdiği 2011 yılında lider kripto paranın fiyatı 1 dolar civarlarında seyrediyordu.

Bu tarihten yalnızca 2 yıl sonra Bitcoin fiyatı 250 kat artarak 250 dolar seviyesine yükselince Hoskinson yeni bir karar aldı. Sektörle iyice iç içe olmayı hedefleyen ünlü isim bu tutkuyla hareket ederek birçok projede yer aldı. EOS projesinin önemli isimleriyle düştüğü fikir ayrılıklarının ardından Vitalik Buterin’le bir araya gelen Hoskinson henüz Tether ortalarda yokken bir sabit coin piyasaya sürme düşüncesiyle anılmıştı. Hoskinson sektöre yaptığı buna benzer birçok katkıyla isminden söz ettirmeyi başardı.

Kripto para piyasası 2014 yılında oldukça uzun bir süre devam edecek bir büyüme evresinin şafağını yaşıyordu. Piyasa altyapısı büyük ölçüde mesafe kat etmeyi başarınca ekosistem de bu durumdan nasibini aldı. Hoskinson’ın da katkılarıyla Ethereum 2014 yılında piyasanın büyümesine giden yolları açtı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar