X


ING 900 Milyon Dolar Ödeyecek

Hollandalı yetkililerden ING ile ilgili hoş olmayan bir açıklama geldi.
13:00
17 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hollandalı yetkililere göre ülkenin en büyük finansal hizmet sağlayıcısı ING, olağan dışı işlemleri ve belirli hesapları detaylı incelemediği için çok sayıda kara para aklama kanununu ihlal etti.

Son birkaç hafta içinde birçok büyük finans kurumu “kara para aklamayı kolaylaştırdıkları” gerekçesiyle bazı araştırmalara tabii tutuldu ve bu konuyla ilgili suçlandı. Hollanda’nın finans suçlarıyla ilgilenen savcıları da ING’nin istemeden de olsa kara para aklamaya yardımcı olduğu gerekçesiyle finans kurumuna 900 milyon dolarlık para cezası kesti. Bunun yanında Hollanda polisi, üstünkörü hesaplarla ve olağan dışı büyük işlemlerle ne kadar paranın aklandığını gerçekten bilmenin “imkansız” olduğunu ifade etti. Polisin açıklamalarına karşın olayın başsavcısı Margreet Frohberg, “yüz milyonlarca Euro’nun” aklandığını dile getirdi.

Ayrıca Frohberg, terörizm finansmanı ve kara para aklama konusunda yıllardır uyarı yapmalarına rağmen ING’nin para transferlerini ve hesapları yeterince detaylı incelemediğini vurguladı. Olayla ilgili diğer raporlara göre, kara para aklama ile ilgili ihlaller 2010-2016 yılları arasında gerçekleşti ve Veon adında bir şirketten yapıldı. Veon’un Amerika’ya kara para aklama suçundan 795 milyon dolarlık bir ödeme yaptığı da biliniyor.

Ayrıca bu haberler, Danimarka’nın en büyük finans kurumu Danske Bank’ın 150 milyon dolarlık kara para aklama soruşturmasını da içeriyor. Raporlara göre soruşturma, Deutsche Bank ve Citigroup’un “Rusya ve eski Sovyet devletlerinden gelen büyük çaplı kara para aklama iddialarına” kadar uzanıyor.

Öte yandan ING 900 milyon dolar ödeyeceğini kabul etti. Ancak hiçbir bireysel ING kurumunun gerçekleşen ihlallerin farkında olmadığını da vurguladı. Hollandalı savcılar ise ING çalışanlarından bazılarının kara para aklamaya bilerek yardımcı olduklarına dair “kanıt” bulduklarını belirtti. Buna karşın ING Genel Müdürü Ralph Hamers on çalışanın görevden alındığını belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

Kabul edilemez hatalar yaptık. Bu da sert önlemler almamızı gerektiriyor.

Bu duruma bakıldığında uzun zamandır kara para aklama ve terörizm finansmanı olmakla suçlanan kripto paraların paçayı biraz da olsa kurtardığını söyleyebiliriz. Uzun zamandır uzmanlar kara para aklama konusunda Euro ve doların en çok kullanılan finansal enstrümanlar olduğunu dile getiriyordu, ancak kripto paralar hakkında çok da fazla bilgi sahibi olunmadığı için bu sözler kulak ardı ediliyordu.

Bu davalarla beraber kripto paraların önü açılmış olabilir…

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar