reklamı kapat

Bitcoin Arttı, Borsalarda Veriler Yükselişe Geçti!

Bitcoin’deki artışın gerçek olduğu borsa verileri ile kanıtlanmış oldu.
09:38
28 Temmuz 2020

Glassnode’dan elde edilen verilere göre, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 1 haftadır sergilediği artış hareketi sonrasında borsalardaki veriler de deyim yerindeyse “çıldırdı”. Galssnode, on-chain işlem hacminde büyük artışlar yaşandığını kaydetti.

On-Chain İşlem Hacimleri

Özellikle 2019 yılında borsaların işlem hacimlerini çeşitli şekillerde şişirdiği ve kullanıcılarla doğru rakamları paylaşmadığı hakkında birçok iddia ortaya atıldı ve CoinMarketCAp gibi önemli sıralama platformları bu sebeple algoritmalarında değişiklikler yaptıklarını açıkladı.

On-chain işlem hacmi verilerinin ise borsalar tarafından şişirilen işlem hacimlerine kıyasla daha doğru veri paylaştığı düşünülüyor. Bitcoin ile ilgili on-chain veriler değerlendirildiğinde düşüş gösteren tek göstergenin borsalara yatırılan mevduat rakamları olduğu görülüyor. Analistlere göre bu durum boğa sinyali olabilir.

Bunun yanı sıra yapılan açıklamalara göre, on-chain verilerin neredeyse tamamının artış göstermiş olması, piyasadaki artış hareketinin gerçek bir hareket olduğunu ve suni olarak yapılan bir hamle olmadığını da doğrulamış oldu.

Çünkü özellikle Bitcoin eleştirmenleri, bu artışın gerçek bir artış olmadığını ve balinalar ya da spekülatörler tarafından yaratılan bir dalga olduğunu ifade ediyordu. On-chain veriler ve borsa faaliyetleri bu söylemlerin yanlış olduğunu ortaya çıkarmış oldu.

DAI/USDT %700 Büyüdü

Önceki haftaya ait veriler, off-chain işlem hacminde de büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Örneğin, BTC/USD çifti Nisan ayından bu yana en büyük sıçramasında %70 artış kaydetti, DAI/USDT aynı dönemde %700’ün üzerinde artış kaydetti.

Öte yandan Bloomberg’e göre temel göstergeler, Bitcoin’in bu yıl çok yüksek seviyeler görülmese bile 12.000 doları aşacağına işaret ediyor. Bununla birlikte bazı spekülatörler de son 24 saat içinde oluşan baskılar ile 20.000 doların kırılacağını ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.