X

Bitcoin Artık Bu Bankadan Daha Değerli: BTC İlk 25’te! 

Bitcoin’in fiyat artışı, piyasa değerinin artmasını da sağladı.
08:18
18 Ağustos 2020

Bitcoin’in son zamanlarda sergilediği fiyat performansı ve kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesinin artması ile piyasa değeri Bank of America’nın piyasa değerlemesini aştı. Ortaya çıkan verilere göre Bitcoin’in piyasa değeri PayPal’a yaklaştı.

Bitcoin Piyasa Değeri

AssetDash verilerine göre Bitcoin’in şu anki piyasa değeri, son 24 saatte %3,2 arttı ve 226 milyar doların üzerine çıktı. Bunun yanında Bank of America’nın piyasa değeri bugün %2’nin üzerinde düşüş gösterdi ve 224,4 milyar dolara geriledi. Dolayısıyla Bitcoin’in yükselişi ve Bank of America’da yaşanan düşüş ile piyasa değeri sıralamasında değişiklik oldu. Bu değişiklik ile beraber Bitcoin, 230 milyar dolarlık piyasa değerlemesi olan PayPal’ın hemen arkasına yerleşti. Böylece Bitcoin piyasa değeri bakımından en değerli 25. varlık konumuna yükseldi.

Ayrıca ortaya çıkan verilere göre, Bitcoin’in 12.000 doları geçerek 12.470 dolara yükselmesinin ardından lider kripto para biriminin gerisine düşen tek geleneksel para tabanlı kurum Bank of America değil. Bitcoin’in (BTC) çeşitli geleneksel para birimleri karşısındaki hareketlerini izleyen bir site olan FiatMarketCap verileri, BTC’nin Yeni Zelanda dolarının da (NZD) önüne geçtiğini ortaya çıkardı. Böylece Bitcoin tüm itibari para birimleri arasında 34. en değerli varlık konumuna yükseldi.

Geleneksel Yatırımların Etkisi

Koronavirüs salgınının etkisi ile ekonomide görülen durgunluğun önüne geçebilmek için başta ABD olmak üzere tüm ülkeler çeşitli önlemler aldı ve bu önlemlerin başında “para basmak” vardı. Para basmak her ne kadar anlık olarak ekonomiyi düzeltse de ekonomistler bu durumun ileride büyük sorunlara yol açabileceğini dile getirdikçe insanlar da güvenli liman varlıklarına yönelmeye başladı. Bu da Altın, Gümüş ve Bitcoin gibi varlıkların fiyatlarına pozitif olarak yansıdı.

Öte yandan sadece bireysel yatırımcılar değil kurumsal yatırımcılar da bu varlıklara yöneldi. Örneğin; Bitcoin ve Altını sevmediğini her fırsatta dile getiren Warren Buffet’ın Altın yatırımı yapması yakında Bitcoin yatırımı yapacağı söylentilerini de beraberinde getirdi. Bununla birlikte Paul Tudor Jones’un ve MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımları da büyük ses getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar