X


İlk Kez Halka Açık Bir Şirket Bitcoin Yatırımı Yaptı!

Bitcoin adına bir ilk daha gerçekleşti ve halka açık bir şirket Bitcoin yatırımı yaptı.
07:47
12 Ağustos 2020

Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili neredeyse her gün bir ilke şahit oluyoruz. Ancak nasıl Paul Tudor Jones’un Bitcoin yatırımı yapmış olması ekosistem için çok önemli bir gelişme olduysa bu son gelişme de büyük ses getirecek.

Ortaya çıkan son verilere göre, Nasdaq’da listelenen ticari istihbarat şirketi MicroStrategy, sermaye tahsis stratejisinin bir parçası olarak Bitcoin (BTC) satın alan ilk halka açık şirket oldu.

Bitcoin Yatırımları

MicroStrategy ilk olarak 28 Temmuz’da enflasyonu önlemenin bir yolu olarak Bitcoin satın almayı planladığını açıklamıştı. Dün yapılan açıklamalarda ise bu hedef doğrultusunda şirketin 21.454 Bitcoin satın aldığı kamuoyu ile paylaşıldı. Bu da günümüz BTC değeri ile yaklaşık olarak 245 milyon dolara ve yaklaşık olarak 1 milyar 767 milyon Türk Lirası gibi bir değere tekabul ediyor.

MicroStrategy CEO’su Michael J. Saylor Bitcoin yatırımı ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin yatırımımız, hissedarlarımız için uzun vadeli değeri en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan yeni sermaye tahsis stratejimizin bir parçası. Bu yatırım, dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in güvenilir bir değer deposu ve nakit yatırımlarından daha uzun vadeli değer kazanma potansiyeline sahip çekici bir yatırım varlığı olduğuna olan inancımızı yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla şirket CEO’sunun hem değer saklama aracı olarak hem de güvenilirlik açısından Bitcoin’e inancının tam olduğu anlaşılıyor.

Bunların yanında şirketin hangi yolla Bitcoin aldığına dair net bir açıklama yapılmadı.

Bu Yatırımın Önemi

Aslında bu hamle ile birlikte Bitcoin’in yavaş yavaş bazı şirketler için rezerv varlık haline geldiği görülüyor.

Ayrıca CEO’nun yaptığı açıklamalara göre şirket Bitcoin’i “nakitten daha üstün bir varlık” olarak değerlendiriyor. Bu durum hem şirketin neden Bitcoin yatırımı yaptığını açıklıyor hem de Bitcoin’i bir adım öteye taşıyor. Çünkü dünyada ilk kez bir halka açık şirket, Bitcoin yatırımı yapıyor.

Tüm bunların yanında Saylor’a göre, mevcut ekonomik ortamın varlıkları benzeri görülmemiş riskler yaratıyor ve bu sebeple şirketin kıt varlıkları elinde tutması hayati bir önem taşıyor.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi kripto para ekosisteminde her geçen gün bir ilkle ve yenilikle karşılaşıyoruz. Ancak halka açık bir şirketin Bitcoin yatırımı yapması, Bitcoin’i rezerv para birimi olarak değerlendirmesi ve hepsinden önemlisi Bitcoin’i nakitten üstün gördüklerini açıklaması büyük bir adım olarak nitelendirilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar