X


Bitcoin Ağında Neler Oluyor, Madencilerin Son Durumu

Piyasada yaşanan düşüşler madencilik faaliyetlerini doğrudan etkiliyor.
08:00
2 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin (BTC) sahibi olmanın en bilindik yöntemlerinden birisi de madencilik faaliyetlerinden geçiyor. Ancak bilindiği üzere BTC kazmak kayda değer ölçüde zaman ve güç sarf etmeyi gerektiriyor. Ağdaki hash gücünün artması madencilerin de arttığı anlamına geldiğinden bu durumla doğru orantılı olarak zorluk seviyesi de yükseliyor.

Bitcoin (BTC) ağındaki zorluk seviyesi ekim ayından itibaren düşmeye başladı. Bu durum lider kripto paranın madenciliğini yapan kullanıcıların ekipmanlarını kapattığı anlamına geliyor. Ağdaki hash gücünün azalmasına yol açan bu gelişmenin Bitcoin fiyatındaki son düşüşlerden kaynaklandığı ifade edilebilir. Başka bir deyişle BTC fiyatı bir madencinin kâr edebileceğini düşündüğü seviyenin altına gerilemiş gibi algılanıyor olabilir. Madencilerin Bitcoin ağındaki faaliyetlerine son vererek madencilik kaynaklarını Bitcoin Cash (BCH) ya da Bitcoin Cash SV gibi alternatif kriptolara yönlendirmeleri bu savı destekler nitelikte.

Bitcoin’in algoritması on dakikalık blok süresinin devam ettirilmesi için zorluk seviyesini her iki haftada bir ayarlar. Ekim ayından itibaren üç adet ayarlama süreci yaşandı ve önümüzdeki günlerde bir tane daha gerçekleşecek. Bu ayarlamanın ardından zorluk seviyesinin yeniden düşmesi bekleniyor. Bitcoin 2011 yılından beridir ilk kez böylesi bir büyük bir negatif ayarlama yaşamış olacak.

Bitcoin tarihi boyunca madencilik zorluk seviyesinin böylesi rekor bir oranda düşmesine oldukça nadir olarak rastlandı. BTC ağındaki hash gücünün genel olarak sürdürülebilir bir şekilde seyrettiğine şahit olduk. Ancak Bitcoin fiyatındaki son düşüşler birçok dengeyi altüst etmeyi başardı. BCH hard fork’unun ardından çıkan hash savaşı BTC ağını da doğrudan etkiledi.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar