X


Bitcoin 270 Dolara Dayandı, Yükseliş Kalıcı mı? Sebepleri neler?

11:19
30 Haziran 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yunanistan’da yaşanan ekonomik belirsizlik son günlerde Bitcoin’e olumlu yansıdı. Bitcoin son 15 günde ve özellikle son 1 haftada %20’ye yakın değer artışı yaşadı ve 270 dolar sınırına dayandı.

Son günlerde yaşanan yükseliş Yunan halkının Bitcoin satın almasıyla ilişkilendirilse de, aslında şu anda yurt dışına para gönderme sıkıntılarından dolayı Yunanistan’da Bitcoin satın almak pek mümkün değil. Öte yandan Yunan exchange platformu Btcgreece’de de işlem hacimlerinin oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Platformda son günün işlem hacmi 350 BTC civarında seyrediyor. Bu rakam oldukça küçük ve Bitcoin değerini yukarı seviyelere taşıyacak bir miktar değil. Tüm bunlara rağmen, tartışma platformlarında Yunan halkının Bitcoin’e olan ilgisi giderek büyüyor ve Yunanlılar tarafından Bitcoin nedir, nasıl satın alabilirim gibi sorular son günlerde çoğalıyor. Peki, Yunanistan bu durumdayken çıkışın ana nedeni nedir?

Cevabımız aslında Bitcoin’in spekülatif yapısında gizli olabilir. 2013’ün Kasım ayında Bitcoin’in en yüksek seviyeye, 1000 dolara yükselmesinin ana nedenlerinden biri Güney Kıbrıs Rum Kesimi olmuştu. O dönemde Güney Kıbrıs Rum Kesimindeki ekonomik çöküş ve belirsizlikle beraber, ülkede yoğunlukla Bitcoin konuşulmuş ve halkın bir kısmı fonlarını Bitcoin’e çevirmişti.  Bugün de aslında benzer bir olay yaşıyoruz. Yunanistan’da para akışı durumu hafta başı itibariyle ATM’lerden para çekmenin de kısıtlanmasıyla EURO bazında iyice zora girdi. Bu durum piyasalarda Yunan halkının fonlarını Bitcoin’e çevirebileceği beklentisi yarattı ve kripto para piyasalarında al yönünde olumlu bir hava oluştu. Kısacası, Kasım 2013’de olduğu gibi, şu anda bir beklentinin satın alındığı söylenebilir. Bitpay kurucularından Tony Gallppi’nin geçtiğimiz günlerde twitter’dan yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in 600 dolar seviyelerine ulaşacağı yönünde görüşler bulunuyor. 600 dolar seviyesi kısa vadede oldukça ütopik görünse de, 300 doların üzerinde bir değere ulaşılması ve orta vadede kalıcı olması sürpriz olmayacaktır.

Şu anda piyasalara baktığımızda 1 BTC (Tsi 10:20 itibariyle) ; Bitstamp’ta 265 USD, BTC-E’de 264 USD, BTCChina’da 1650 Yuan olarak işlem görüyor. Türk piyasalarında ise, BTCTurk’de 720 TL ve Koinim’de 715 TL’den işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar