X


XBT / USD Haftalık Bitcoin Teknik Analizi 06.07.2015

09:17
6 Temmuz 2015
Okuma Süresi: 3 Dakika

XBT / USD paritesinin günlük fiyatları ile yaptığımız haftalık analizde, geçtiğimiz haftalarda 250$ seviyesinde güç toplayarak, hafta içerisinde 260$`ı geçti.

265$ seviyesinde olan fiyat 20, 50 günlük ve nihayet 200 günlük hareketli ortalamalar ve Parabolik SAR`ın üstünde seyretmektedir. 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesmişti. Muhtemelen bir kaç gün içerisinde 20 günlük hareketli ortalama da 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesebilir. Volume ossilatöründe de beklenen hareketlenme geçtiğimiz haftalarda gerçekleşerek 0 seviyesinin üzerinde çıktı ve burada kalmaya devam ediyor. Hacim her zaman için hareketin yönünü destekleyen önemli bir indikatördür. Bu gelişmeler yukarı yönlü hareketi destekleyebilir. Ancak eğer tekrardan 250$ seviyesinin altına sarkmalar olursa, hareketin yönünün değişeceği düşünülebilir. Bu durumda 240$ zarar durdurma seviyesi olarak çalışabilir.

Yardımcı indikatörlere baktığımızda tamamının Al sinyalinin olduğu gözlenmektedir. Hatta aşırı alım yakın ve aşırı alım sinyali veren indikatör bulunmaktadır. Hepsinin aynı yön olmaması önemli olduğunu daha önce sizlerle paylaşmıştım. Bu nedenle bir sat ve bir nötr sinyalin olması hareketin sürdürülebilirliği açısından önemli olabilir. Bu nedenle fiyat 270$ seviyelerinin üzerine çıkar ise bir düzeltme ve kar realizasyonu beklenebilir.

Yunanistan`da yaşanan süreç Bitcoin`in esasında önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bankacılık sistemi dışında özgür-paranın değeri daha da anlaşılmıştır. Açıkçası elimizde net veri olmamakla birlikte, Yunanistan vatandaşlarının alım yapmasının bu sürece çok fazla olumlu etkisi olduğunu düşünmüyorum. Bu süreçte, esasında bankacılık sistemi dışında da parasal bir değerin olması fikrine insanların güveninin artmasının daha fazla etkilemiş olduğunu düşünüyorum.

Özetle direnç seviyelerini kıra kıra yükselen fiyat, önemli bir direnç seviyesi olan 270$ seviyesine gelmiştir. Bu seviyenin test edilmesi ve üzerine çıkılması önemlidir. Geçtiğimiz hafta 200 günlük hareketli ortalamanın da üzerinde çıkması ve hacim desteği hareketin yönünü netleştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Önümüzdeki günlerde özellikle 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü keserse, yukarı yön açısından uzun vade için önemli bir sinyal olacaktır. Aşağı yönlü hareketlerde ise 250$ seviyesi, daha önce olduğu gibi önemli bir destek seviyesi olacaktır. Kırılması durumunda aşağı yönlü bir trend beklenebilir. Destek ve direnç seviyeleri hareketin yönünün tespitinde ve kar-zarar durdurmada yardımcı olabilir.

Yukarı Yönde Direnç : 270$ – 285$ – 300$

Nötr Durumda Hareket Bandı: 188 $ – 300 $

Aşağı Yönde Destek : 250 $ – 240 $ – 220$

Diğer indikatörler;

RSI(14)                 67.259   Al

STOCH(9,6)        59.900   Al

STOCHRSI(14)   82.082   Aşırı alım

MACD(12,26)    5.910     Al

Williams %R       -22.492  Al

CCI(14)                 133.6012 Al

Heiken  Ashi                      Al

 https://www.tradingview.com/x/ihW9Jq1j/

Yasal Uyarı
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar