X


Bitcoin, 2021 Yılının Son Gününde Neden Düşük Performans Sergiledi?

00:40
2 Ocak 2022

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2021’e veda ederken 45.000 doların üzerinde bir seviyeye tutundu. BTC’nin yeni yıla girerken gösterdiği zayıf performans Çin’den kaynaklanıyor olabilir.

Çin’den Son Çekiç

Lider Bitcoin, yıllık kapanıştan saatler önce Bitstamp borsasında 2.000 doların üzerinde düşüşle 45.630 dolara gerilemişti. Pek çok popüler tahminin altında bir noktada konumlanan BTC için parabolik yükseliş beklentisi gerçekleşmedi. Çinli yatırımcılar, hükümetin kripto alım satımı etrafındaki yasaklayıcı politikasının ardından 31 Aralık’a kadar büyük Çin borsalarından ayrılmak zorunda kaldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

BTCC borsasının eski CEO’su Bobby Lee için bu, Pekin’in cephaneliğindeki son çekici temsil ediyor. Lee, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Belki de bu yüzden yıl sonunda beklenen BTC rallisi görülemedi. Çin’den son çekicin düşmesini bekliyordum. Yaptırım haberleri kamuoyuna bildirildiğinde düzeltme ve ardından gerçek bir Bitcoin boğa piyasası başlayacak.”

Diğer piyasa katılımcıları teoriyi desteklerken bu hafta Blockstream, sermayeyi geri çekmek için BTC’lerini satabilecek Çinli kullanıcıların yük boşaltma stratejisinin olası baskısını kabul etti. Blockstream analisti Jesse Knutson, firmanın son haftalık bülteninde Çin’den gelen FUD’ın ve satış baskısı eğilimlerinin doğrulandığını belirtti.

Bitcoin Beklentileri

Wall Street’in ve kurumsal yatırımcıların dönüşünden önce genel olarak BTC fiyat hareketi, piyasanın daha sonra nasıl performans göstereceğine dair güvenilmez bir izlenim sağlayabilir. Bu hafta aktarılan bir tahmine göre 2022, büyük hacimli kurumsal yatırımcılar lehineyken bireysel yatırımcıdan uzak Bitcoin hareketine yönelik önemli bir geri dönüş görülebilir.

Öte yandan fiyat öngörülerine gelecek olursak 2021 Aralık ayı için 100.000 dolarlık tahmin ıskalanmıştı. Ancak yapılan araştırmalara göre kripto para piyasasındaki %80’lik kesim 2022 yılında BTC’nin 100.000 dolara uzanacağına inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar