X


BIS: “Stablecoin’lerin Uluslararası Para Standartlarına Uyması Gerekiyor”

Bugün paylaşılan bir raporda BIS, stablecoin ödeme sistemlerinin uluslararası standartlara uyması gerektiğini ifade etti.
11:06
6 Ekim 2021

Elde edilen son bilgilere göre, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), stablecoin ödeme sistemlerinin uluslararası standartlara uyması gerektiğini söylüyor.

Tüm Dünyada Stablecoin Adımları

BIS Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) ve Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) tarafından Çarşamba günü yayınlanan yeni bir raporda, Finansal Piyasa Altyapıları İlkelerinin (PFMI) stablecoin düzenlemelerine nasıl uygulanacağına dair bilgiler paylaşıldı.

CPMI ve IOSCO, kamuoyunu genel yorumlarda bulunmaya ve raporun netliği açısından belgede yer alan bir dizi soruyu yanıtlamaya davet etti. Yanıtlar 1 Aralık’a kadar CPMI ve IOSCO Sekreterliklerine e-posta ile gönderilebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyici kurumlar, stablecoin’leri düzenleme konusunda adımlar atıyor. ABD, stablecoin piyasaya sürenler için federal düzeyde bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor. Çin merkez bankası ise özel stablecoin‘lerin finansal sistemleri dengesiz hale getirebileceğinden endişe ediyor. Ayrıca geçen ay, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, stablecoin’lerin para birimi değil varlık olduğunu ve buna göre düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Stablecoin Ödemeleri Nasıl Olmalı?

Avrupa Merkez Bankası’na göre, stablecoin’lerin ödemelerde kullanımına izin verilebilmesi için ek standartlar oluşturulmalı. Buna ek olarak rapor göre paylaşılan tavsiyeler, sistemik olarak önemli olan kurumlar ve BIS önerilerini takip eden düzenleyiciler için geçerli.

Öte yandan rapor, bu tür stablecoin düzenlemeleri hakkında dört temel ilke altında rehberlik sunuyor: Yönetim, risk yönetimi, ödemenin kesinliği ve para ödemeleri.

Rapor, para mutabakatı yönergeleri altında yaptığı açıklamalarda, para transferleri için kullanılan stablecoin’lerin likidite riskinin ya çok az olması ya da hiç olmaması gerektiğini ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar