X


Birileri Mutlaka Kaybeder: Kripto Para Yatırımında Plan Yapmanın Önemi

Büyük balık küçük balığı yer, bu küçük balık ne yaptığını bilmiyorsa daha çabuk gerçekleşir.
12:00
14 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasına sıklıkla “Vahşi Batı” benzetmesi yapılır. Bunun kaynağı genellikle yasanın az hakim olduğundan dolayıdır. Son zamanlarda yasa yapıcılar hızlarını artırmaya başladılar ancak halen benzetmenin haklı tarafları bulunuyor.

Kripto para piyasası yeni ve gelişen bir piyasa olduğu için ara sıra “kolay para” kazanabilen bir yermiş izlenimi yaratabiliyor. Fakat plansız piyasaya giren birçok yatırımcı sonunda hüsranla karşılaşabiliyor. Bu yüzden plan yapmak büyük önem taşıyor.

Kripto para alıp satmak toplamı sıfır olan bir oyun. Yani birileri kazanıyorsa mutlaka başkalarının kaybediyor olması gerekiyor. Zar atıp iyi gelmesini beklemektense bir plana sahip olmak yatırımcıların başarı şansını artırabilir. Birisi çıkıp bin lira rastgele kripto para alıp parasını ikiye üçe katladı diye herkese aynı şeyin olması beklenemez. Yatırım yapmak daha çok ihtimalleri değerlendirmekten geçer ve rastgele satın alım yapmak genellikle kötü ihtimallerin gerçekleşmesine yol açar. Yatırımda uzun ömürlü olmak kararlılıkla alakalıdır. Tek seferde büyük para kazanmak, o para zaman içerisinde kaybedilirse hiçbir işe yaramaz. Tecrübeli finansal hizmet çalışanı Michael Carr bir seferinde plan oluşturmak için başlangıç noktası olabilecek şöyle bir tavsiye vermiş; “Piyasanın ne yapacağı hakkında endişe duymayın, siz piyasanın hareketleri hakkında ne gibi tepkiler vereceğinize karar verin.”

Tek başına herhangi bir gücün kripto para piyasasını kontrol etmesi mümkün değil. Piyasaların kendi zihinleri bulunur. Bu yüzden yatırımcı kendi faaliyetlerini iyi kontrol etmelidir ve başarıyı bulmak için oyunun nasıl oynandığını bilmelidir. Rockwell Trading bir plan oluşturulurken önemli olabilecek noktaları şöyle sıraladı:

Hangi piyasa(lar)da al-sat yapılacağına karar vermek

Hangi zaman aralıkları kullanılacak belirlemek

Oluşturulan stratejilerin kısa bir tanımı ve ne zaman kullanılacağına dair bilgi bulunması gerekiyor

Piyasaya giriş stretejisi oluşturmak

Piyasadan çıkış stretejisi oluşturmak

Hangi koşullarda al-sat yapılmayacak belirlemek.

Yatırımı zor hale getiren bir etken de bir yatırımcı için çalışan stratejinin diğer yatırımcı için çalışmayabilmesi. Her kişi kendi geçmişine, eğilimlerine, toleranslarına ve kaynak miktarına sahip olduğu için insanın önce kendine uygun stratejiyi oluşturması gerekiyor. En nihayetinde herkes kendi inandığı ya da olacağını düşündüğü şeylere göre yatırım yapıyor.

Kripto para piyasası zaman zaman yüksek volatilitede olabiliyor. Böyle dönemlerde kimi zaman yüksek kar getirebiliyor. Fantastik  hikayeler, %1000 yükselen token’lar medyada yer alıyor. Bu hikayeler hazırlıksız insanları piyasaya çekebiliyor. Örneğin 2017 Aralık ayında kripto paraları tarihinin en yüksek fiyatına yakın fiyatlardan kaybetmeyi göze alamayacağı paralarla satın alan yatırımcılar bulunuyor. Bu yatırımcıların en azından gerçekçi bir planı bulunsaydı kayıplara uğramayabilirlerdi.

Kaynak: Cryptoinsider

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar