X


Binance, Güney Afrika Regülatörlerinin Uyarısıyla Geri Adım Attı!

FSCA yetkilileri, Binance'in yasa dışı faaliyetler gösterdiğini iddia ederek yatırımcıları uyardı. Binance ise iddiaları tümüyle reddediyor.
13:00
4 Eylül 2021

FSCA, Güney Afrika hükümetinin bir kurumu olmasına rağmen Binance, ülkenin Mali İstihbarat Merkezi’nin yerel yasalara uymak için birlikte çalıştığı “ana düzenleyici” olduğunu iddia etti. Güney Afrika’nın Finans Sektörü Davranış Otoritesinden gelen bir uyarıya yanıt olarak, büyük kripto para birimi borsası Binance, yerel regülatörlerle uyumlu olduğunu ve vatandaşlara finansal danışmanlık veya aracı hizmetler sunmadığını söyledi.

Binance İthamları Reddediyor!

Binance tarafından Cuma günü yapılan bir açıklamada, kripto para borsası, Finansal Sektör Davranış Otoritesi veya FSCA’dan gelen uyarının, grubun Güney Afrika’daki “kripto paralar ile ilgili yatırımları” düzenleme yetkisine sahip olmadığını ima etti. Borsa ayrıca, Güney Afrikalıların kripto para borsası hizmetlerine erişmek için Binance South Africa Telegram grubunu kullandığını ve çevrimiçi topluluğun blockchain eğitimini desteklediğini, ancak finansal tavsiye veya hizmet sağlamadığını söyleyerek ithamlara karşı çıktı.

FSCA, Güney Afrika hükümetinin bir kurumu olmasına rağmen Binance, ülkenin Mali İstihbarat Merkezi’nin yerel yasalara uymak için birlikte çalıştığı “ana düzenleyici” olduğunu iddia etti. Borsaya göre, Eylül ayı ile ilgili açıklama için FSCA ile temasa geçildi. Regülatörlerin Binance ile ilgili endişelerini gidermesi için 3 madde uyarı var.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Borsa konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Binance, müşterilerin kimliklerinin oluşturulması ve doğrulanması, şüpheli veya olağandışı işlemlerin kaydının tutulması ve raporlanması ile ilgili FIC Yasası yükümlülüklerine uyar. Verileri gönüllü olarak FIC ile paylaşır.”

FSCA, uyarısında Güney Afrika halkını Seychelles Adaları’nda yerleşik bir “uluslararası şirket” olarak nitelendirdiği Binance Group ile ilgili her türlü yatırımda dikkatli olmaya çağırdı. Ancak, Binance’in cevabına göre, şirketin takımadalar ülkesinde bu isim altında ilişkili bir varlığı yok.

Güney Afrika’nın kripto para politikası, yerel regülatörlerin dijital varlıklar konusundaki tutumlarını yeniden değerlendireceklerini açıkladıkları yakın zamana kadar görünüşte mesafeliydi. Ülkenin hükümetler arası Fintech Çalışma Grubu Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Güney Afrika’daki kripto para birimlerinin “aşamalı ve yapılandırılmış” düzenlenmesi için zemin hazırlayacağını söyledi. Ancak FSCA, daha katı düzenlemeleri teşvik etmek amacıyla kripto para birimi dolandırıcılıklarına ve finansal risklere sık sık atıfta bulunuyor.

FSCA’dan Yatırımcılara Uyarı!

FSCA uyarısı, farklı ülkelerdeki finansal regülatörlerin Binance’in ana şirketinin veya bağlı kuruluşlarının sakinlerine belirli finansal hizmetler sağlamaya yetkili olmadığını söylemesinin ardından geldi. İtalya, Malezya, Polonya, Almanya, Birleşik Krallık, Cayman Adaları, Tayland, Kanada, Japonya ve Singapur’daki yetkililer, yatırımcıları Binance konusunda dikkatli olmaları yönünde uyardı ve Binance’in yasa dışı faaliyetlerde olduğunu iddia eden açıklamalar yaptı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar