X


Binance, Bitcoin Taproot’a Karşı Çıkan Tek Havuzun Sahibi

Binance, Taproot'u desteklemiyor mu?
11:41
20 Kasım 2020

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile ilgili en önemli güncellemelerinden birisine karşı çıkıyor iddiaları ile gündemde.

Bitcoin Taproot Adım Adım Geliyor

Taproot uzun süredir geliştirilen ve Bitcoin’e hem gizlilik hem de daha düşük çapta işlem yapabilme imkanı sağlayacak bir güncelleme olarak biliniyor ve söz konusu güncelleme yakın zamanda %56 destek toplayarak neredeyse onaylanma seviyesine geldi. Aslında sadece %51’in kabul etmesi ve madencilerin çoğunluğu olarak ifade edilen kesimin bunu desteklemesi yeterli olarak görülüyor.

bitcoin

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Taproot direkt olarak Bitcoin’in akıllı kontrat özelliklerini ve imkanlarını geliştirip, kullanıcıların ağda normal işlem gibi gözüken akıllı kontratları gönderebilmelerini sağlayacak. Bitcoin kullanıcıları bunun sayesinde çok karmaşık akıllı kontrat ayarlamalarını aynı normal BTC işlemleri gibi gizleyip yapabilecekler. Daha önce mümkün olmayan bu gelişme ile birlikte fonların zaman kilitli bir kontratla veya sadece belirli bir imza ile ulaşılabilir olması sağlanabilecek.

Binance Pool Henüz Desteklemiyor

Binance Pool yani Binance kripto para borsasının kontrol ettiği Bitcoin madencilik havuzu ise buna karşı olan tek büyük madencilik havuzu gibi gözüküyor.  Bu yılın Nisan ayında oluşturulan Binance Pool, kısa sürede Bitcoin hash rate’inin %12’sine ulaştı ve önemli bir yer edindi. Şu an Binance Pool’un en büyük dördüncü Bitcoin madencilik havuzu olduğu görülüyor.

Binance Pool bunun yanı sıra beş büyük madencilik havuzu arasından Taproot’a destek vermeyen tek yapı olarak da göze çarpıyor. En son böylesine büyük ses getiren güncellemenin SegWit olduğu biliniyor ve SegWit hakkındaki onaylanma süreci oldukça sancılı geçmişti.

Taproot Şimdiden Onay Aldı

Taproot ise buna kıyasla çok daha güvende ve onaylanmaya hazır gibi gözükmekte.

Bitcoin Magazine yöneticisi Aaron Van Wirdum daha önceki güncellemenin özellikle politik sebeplerden dolayı geç onay aldığını ancak Taproot için böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı. Taproot’un şimdiden %56 onay alması da bunun en büyük kanıtı gibi gözüküyor. Binance’in Bitcoin madencilik havuzunun da yakında buna yönelik desteğini açıklaması ve Taproot’un 2021 yılının ilk yarısında aktif hale getirilmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar