X


Bitcoin (BTC) Yatırımcıları İçin Alarm Verildi: Bu Endeks Zirveyi Gördü

BTC fiyatı kritik seviyeye ulaştı.
20:51
19 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) neredeyse 11.000 dolar seviyesinden beri durmadan ve ciddi düzeltmeler olmadan yükselişini sürdürüyor. Bitcoin fiyatının bu inanılmaz yükselişi BTC/USD paritesini 18.500 dolar seviyesine kadar çıkarttı. Tabii ki bu seviyeye çıkılması, hem korkuyu hem de açgözlülüğü zirveye götürdü.

Bitcoin Açgözlülük Endeksi Alarm Veriyor

Kripto para sektörünün en önemli indikatörlerinden birisi olan Korku ve Açgözlülük Endeksinin 94 seviyelerine kadar çıktığı görülüyor. Bu endeks daha önce 26 Haziran 2019 tarihinde 95 seviyesine kadar çıkmıştı ve BTC fiyatı o tarihlerde 14.000 dolarda kaldı. Ancak endeksin 94 seviyesine gelmesine rağmen Bitcoin fiyat artışı hala devam edecek gibi gözüküyor.

bitcoin

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Korku ve Açgözlülük Endeksinin son 17 aydaki en yüksek seviyeye geldiği yani yatırımcıların devamlı olarak alım yaptıkları görülüyor. Endeksin sunduğu veri 0 ile 100 arasında değişiyor ve 100 açgözlülük seviyesi olarak bilinirken 0 ise korku seviyesi olarak öne sürülmekte. Bu da insanların mevcut Bitcoin yükselişinde kesinlikle FOMO’ya kapıldıklarını gösteriyor.

2019 Yılında da Benzer Sinyal Görüldü

Endeks geçtiğimiz yılın Haziran ayında da 95 seviyesine kadar çıkarak yatırımcıları uyarmış ve devamında çok sert bir fiyat düşüşü gelmişti. Fiyat düşüşü ile BTC yılın sonuna kadar 3.000 dolara kadar gerilemiş, birçok yatırımcı ise çok ciddi zarar etmişti. Bitcoin 17.500 dolara kadar düşse de bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla yükselişini devam ettirmekte.

Uzmanlar ve neredeyse önde gelen bütün kripto para analistleri Bitcoin fiyatında istikrar görülmesi ve fiyatın sabit kalması ile altcoinlerin harekete geçeceğini savunuyor. Harekete geçecek ilk altcoin ise Ethereum olarak biliniyor.

Altcoinler, Bitcoin’i Geçebilir

Ethereum, gelen müjdeli ETH 2.0 haberine rağmen tam anlamıyla istenen yükselişini sergileyemedi ve 460 dolar ile 480 dolar arasında gidip gelmeye devam  ediyor.

Eğer Bitcoin için görülen aşırı açgözlülük uyarısı doğru çıkar ve fiyat düşmeye başlarsa, bu sefer sahne Ethereum’un olabilir. Tabii ki bunun için de Bitcoin fiyatının çok sert düşmemesi ve bir noktada tutunup 2017 yılındakine benzer bir durumu ortaya çıkarması gerekmekte. Ancak endeksin 2019 yılında verdiği uyarıdan sonra sadece BTC değil, neredeyse bütün altcoinler sert bir şekilde düşmüş ve yüzlerce yatırımcı ciddi zarar etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar